Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do kurzu Pečovatel v záloze se hlásí desítky lidí, chtějí pomáhat tam, kde je to potřeba

Jak správně manipulovat s člověkem na lůžku, jak mu provést hygienu nebo převléct postel. Nejen to se mohou lidé zcela zdarma naučit v kurzech Českého červeného kříže. Po absolvování se z nich stanou pečovatelé v záloze. O kurzy mají zájem desítky lidí, kteří se shodují, že všichni chtějí pomoct tam, kde je to aktuálně potřeba.

Jedna z lektorek leží v lůžku a předstírá typickou klientu, o kterou se musí denně starat pečovatelky v nemocnicích či domovech pro seniory. Druhá lektorka názorně vysvětluje přihlížejícím, co mají s člověkem na lůžku dělat, vzápětí si to krok po kroku vyzkouší každý z přítomných, přihlásili se totiž do kurzu „Pečovatelů v záloze“.

Gabriela Moldřiková, účastnice kurzu: "Normálně pracuji v hotelu na recepci v hotelu a přivedlo mě, prostě udělat něco dobrého pro okolí, když bude možnost."
David Stibor, účastník kurzu: "Pracuji v GO Steel Frýdek-Místek jako dělník no a tady mě přivedlo, že bych rád pomáhal, protože je taková doba, že je málo lidí, a když je ten čas, tak je třeba pomoct. Nevím, kdy to budu potřebovat já."

Jedním z účastníků kurzu byl i náměstek primátora Frýdku-Místku pro sociální oblast, který by se později chtěl také zapojit jako dobrovolník, tam, kde bude potřeba.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vím, že v sociálních zařízeních, ve zdravotnických zařízeních je nedostatek personálu, právě z toho, že jsou nakažení Covidem nebo jsou v karanténě, tak jsem se rozhodl přihlásit i tady do tohoto kurzu Českého červeného kříže – Ošetřovatel v záloze, abych právě mohl těmto zařízením, jak domovům pro seniory nebo třeba v nemocnici pomoci při personální krizi."

Kurzy jsou zcela zdarma a trvají 8 hodin, během kterých čeká zájemce především pečlivá praxe.

Tereza Pyšková, lektorka kurzu: "Základem je manipulace s tím lůžkem, potom práce samotná s tím klientem na tom lůžku nebo s tím pacientem, jde hlavně o polohování, umývání, o převlékání, podávání stravy, o nějakou prevenci těch dekubitů a opruzenin a taková základní ošetřovatelská činnost."
Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Dneska už probíhá pátý běh tohoto kurzu a je zatím s dnešním dnem vyškoleno 42 dobrovolníků."

Ve Frýdku-Místku počítají, že kurzem projde minimálně 150 zájemců, každý získá certifikát o absolvování.

Tereza Pyšková, lektorka kurzu: "Všichni po absolvování toho kurzu chválí to, že to je hlavně praktické, že si opravdu všechno vyzkouší, že si na všechno mohou sáhnout, že si vyzkoušejí i tu manipulaci s tím člověkem a že si opravdu vyzkoušejí i to, jaké to je být na té druhé straně, ležet v tom lůžku a nechat se sebou manipulovat."
Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Dobrovolníky vyzýváme, aby sledovali naše stránky, kde budou už vystaveny termíny na prosinec."

Projekt podpořila i rada města částkou podpořila tento projekt částkou 50 tisíc korun. V případě zájmu se na kurzy můžete přihlásit přes centrální web Českého červeného kříže.
Bohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Chlebovice
Frýdek-Místek
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 3 620 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků