Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Nemocnici ve Frýdku-Místku fronty na antigenní testy nejsou, přesto mají do konce roku plno

Nechceme přes Vánoce ohrozit starší příbuzné. Říkají převážně lidé, kteří se chodí dobrovolně zdarma testovat antigenními testy. Nemocnice ve Frýdku-Místku zájem zvládá, ale zajistit testování kvůli výpadku personálu pro ně nebylo jednoduché. Opět jim totiž přibývají počty nakažených zdravotníků i nových pacientů.

Nemocnice ve Frýdku-Místku zřídila testovací místo v nevyužitých prostorách pavilonu R. Fronty se tady netvoří, protože zájemci o antigenní testování se hlásí dopředu online a ihned po příchodu jdou na řadu. Jak sami říkají, testují se převážně proto, že nechtějí ohrozit své příbuzné.

Anketa: 1.) "Z důvodů toho, že se blíží Vánoce a budu dá se říct se svými prarodiči a se staršími lidmi, tak ať je nějak neohrozím, taky samozřejmě mám doma malé děti, tak pro vlastní dobrý pocit." 2.) "Abych se otestovala, abych mohla jít za rodinou na svátky, abych se nebála, že je ohrozím, protože chodím do práce běžně." 3.) "Pro jistotu jsem přišel, jestli náhodou nejsem a bez problémů." 2.) "Dobře, jsem negativní, takže jsem šťastná."
Petra Skotnicová, farmaceutická laborantka: "Dneska konkrétně je tady přes 50 lidí, kteří tady přijdou, je to objednáno v intervalu asi co 10 minut nebo co čtvrt hodiny. Náročné to je, tak je v tom horko, ale lidé jsou celkem příjemní, takže je to v pohodě."

V případě, že antigenní testy zachytí pozitivního pacienta, tak je sestry automaticky posílají na plnohodnotný PCR test.

Petra Skotnicová, farmaceutická laborantka: "Zatím to vypadá, že máme jednoho pozitivního momentálně, ale za ten den to bývá většinou tak 5 až 6 lidí pozitivních."

Zájem o testování je ale mezi veřejností poměrně velký.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice Frýdek-Místek: "Máme 64 pozic každý den, to testování je daleko pracnější, než testování u klasického PCR a jsme plní. Myslím si, že poslední volný termín je už opravdu v novém roce, že už do konce roku jsme úplně plní."

Test je zdarma a lidé ho mohou absolvovat jednou za 5 dní. Negativní výsledek pak slouží pouze jako potvrzení například pro návštěvu domova seniorů. Vláda ale vyjednala, že je možné s ním nově vycestovat i na Slovensko.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice Frýdek-Místek: "To potvrzení je v současné době pouze informace pro ně, že jsou v tom okamžiku odběru, a ne ještě ve sto procentech negativní nebo pozitivní, podle toho, jak jim ten test vyjde, protože ten test nemá takovou senzitivitu jako test PCR. Myslím si, že to bylo spuštěno velmi předčasně. A i ta výtěžnost z toho není taková, jak si myslím, že by bylo potřeba. Stojí nás to další personál, takže jsme opravdu na hraně."

Aktuální situace totiž vzhledem k rostoucím počtům nakažených není dobrá a komplikuje běžný provoz v nemocnici.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice Frýdek-Místek: "Už poslední týden nebo 10 dní se zvyšuje počet hospitalizovaných pacientů a jsou ve vážnějším stavu. Máme teda i více ventilovaných pacientů. My jsme museli otevřít další Covidovou stanici, ukončili jsme elektivní péči, máme velký problém s personálem, protože roste nám počet i nemocného personálu. Současně kritické je i to, že skončila povinnost pracovní pro studenty, takže odešli z nemocnice a teď vlastně tu práci, kterou zastali a oni byli vesměs velmi šikovní, tak musíme řešit vlastními silami a těch moc není."

V případě, že by se našel někdo, kdo by nemocnici rád pomohl jako dobrovolník, může se určitě stále ozvat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště Dobrá, Penny Market
Dobrá
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Vejmelka - LESK - pracoviště Raškovice, KONTAKTNÍ OSOBA Koželuhová Jana, tel.: 558 621 614, 731 622 479, e-mail: lesk@vejmelka.cz
Raškovice
od 97 Kč/hod.

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail