Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek bude letos hospodařit s částkou 1,6 miliardy korun, důležité investice omezovat nechce

Frýdek-Místek bude letos hospodařit s částkou přesahující 1,6 miliardy korun. Propad příjmů oproti loňsku bude minimálně 58 milionů a je možné, že by mohl být vzhledem k pandemii koronaviru ještě vyšší. Magistrát proto začal už v loňském roce šetřit a letos rozhodně nechce omezovat důležité investice.

Jedním z nejdůležitějších bodů jednání posledního zastupitelstva Frýdku-Místku byl rozpočet na letošní rok. Po zhruba pětačtyřicetiminutové diskuzi návrh rozpočtu prošel.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Máme schválený rozpočet na rok 2021, počítáme s příjmy a výdaji ve výši zhruba 1,6 miliardy korun. Z toho financujeme celý chod města včetně školských zařízení, včetně sociálních služeb, městské policie, včetně oprav všech chodníků, silnic, investic a vlastně celého chodu města Frýdku-Místku."

Oproti loňskému roku zaznamenal rozpočet propad příjmů o 58 milionů korun. Důvodem jsou následky pandemie koronaviru, která výrazně ovlivnila i veřejné finance. Město se tak na situaci snažilo reagovat už v minulém roce a postupně se snažilo šetřit, kde se dá.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Výdaje na rok 2021 jsou většinou nižší pouze na běžné části výdajové, nikoliv na té investiční, protože chceme, aby město rostlo, aby se dělaly opravy, aby se stavěly nové budovy a nezastavili jsme se, proto jsme snížili výdaje na provozu, na provozu magistrátu, na provozu našich zařízení a dále jsme ponížili dotace. Všechny dotační programy byly poníženy o 10 procent, to znamená, jsme teďka na 90 procentech toho, co bylo předtím zvykem."

Z velkých investičních akcí se musí dodělat například kanalizace v okrajových částech města, která běží už třetím rokem.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Dále budeme rekonstruovat hasičskou zbrojnici na ulici Střelniční, protože ta již nevyhovuje standardům a naše jednotka sboru dobrovolných hasičů, která je téměř profesionální a má ze zákona povinnost během několika málo minut od momentu nahlášení vyrazit, tak potřebuje mít technické zázemí takové, aby to splnilo všechny standardy, takže v letošním roce chceme zahájit tuto investiční akci, která by měla pokračovat i do roku příštího."

Další podobnou investicí bude rekonstrukce budovy pro městskou policii na ulici Těšínská, kterou město získalo v minulých letech.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Musíme dokončit rekonstrukce magistrátu, které běží, a to jak na ulici Radniční 13, tak na ulici Radniční 1148, a to z toho důvodu, aby občané města, kteří budou potřebovat vyřídit jakékoliv záležitosti, hned při vstupu měli prostor, kde vyřídí drtivou většinu svých požadavků. Budeme samozřejmě pokračovat v rekonstrukcích bytových jednotek, stejně tak v sociálních službách, kdy rekonstruujeme například v penzionu Lískovecká jednotlivé bytové jednotky, dále chceme vybudovat tělocvičnu v Chlebovicích, která tam chybí."

Pro jistotu si město loni vzalo jako pojistku na financování většiny investičních akcí úvěr do výše 200 milionů korun, ze kterého plánuje letos čerpat 156 milionů. Celková zadluženost města pak bude v letošním roce dosahovat dohromady 365 milionů korun.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy