Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nedostatek lůžek a opět shání dobrovolníky

Nedostatek lůžek, personálu i dobrovolníků. Situace, která opět velmi trápí Nemocnici ve Frýdku-Místku. Covidových pacientů totiž po Vánocích bohužel přibylo a vedení nemocnice muselo kraj žádat i o ventilátory navíc. Vidinu lepších zítřků vidí nemocnice alespoň v zahájení očkování zdravotníků.

Česká republika opět trhá smutné rekordy v denních nárůstech nakažených. Už překročily hranici sedmnácti tisíc. Problémy tak mají opět nemocnice, podobně jako ve Frýdku-Místku.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Situace je velmi vážná v nemocnici. Máme hospitalizovaných 127 pacientů, přes víkend jsme měli 114 příjmů interních, z toho 44 covidových, takže je vidět ten dopad rozvolnění před vánočními svátky. Ta nemocnost je opravdu velmi vysoká a očekáváme další nárůst pacientů v následujících čtrnácti dnech, který překoná určitě rekord, který jsme v nemocnici měli. Bohužel teda to bude smutný rekord."

Zařízení se opět potýká s nedostatkem lůžek, které musí často řešit také přistýlkami.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My máme standardní ARO, počet lůžek máme 7, dneska máme 18 ventilovaných pacientů, 14 covidových, 4 necovidové. Já už jsem musel požádat i krizový štáb kraje o pomoc při zajištění dalších čtyř ventilátorů a dneska budu žádat o další 2 abychom měli k dispozici a dostaneme se na hranici dvaceti ventilových pacientů, což je trojnásobek standardní kapacity, a to už je asi naše hraniční schopnost."

Zhruba 100 zaměstnanců je aktuálně kvůli koronaviru na nemocenské což také komplikuje péči o pacienty. Stále se proto hledají dobrovolníci, kteří by mohli pomáhat. Velkým přínosem je nyní pro nemocnici alespoň armáda, aktuálně tam pomáhá 8 vojáků ze 43. výsadkového pluku Chrudim a jednotky se postupně střídají.

Martin Ogořalek, mluvčí Krajského vojenského velitelství Ostrava: "Hlavním úkolem vojáků je posílit zdravotnický personál frýdecké nemocnice při pomoci například s úklidem, přípravou stravy, dezinfekcí, ale také přímou péčí o pacienty. Nasazení armády v Nemocnici ve Frýdku-Místku je současně plánováno do 21. ledna. Toto datum může být prodlouženo s ohledem na aktuální situaci současné pandemie Covid-19. K dnešnímu dni má Armáda České republiky v devíti nemocnicích Moravskoslezského kraje nasazených celkem 69 vojáků, kteří absolvovali rozšířený kurz první pomoci."
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Za týden, protože mají čtrnáctidenní cykly, tak ještě přijde pracovat dalších deset vojáků, takže to je velká pomoc, ale pokud by byli dobrovolníci z řad studentů těch zdravotnických škol, ať už středních nebo vysokých, tak bychom byli velmi rádi za pomoc."

V úterý už začala nemocnice s očkováním svých zaměstnanců, je dobrovolné a většina zdravotníků s ním souhlasila.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Musím říct, že z toho mám velkou radost, protože většina zaměstnanců se nechá očkovat, což jsem tak úplně nepočítal, takže i to je řekl bych určitý signál pro veřejnost, ať se nechá očkovat, protože to je dneska jediná cesta, jak se z toho chaosu, který je kolem nás a z toho co ten virus způsobuje, tak dostat ven."

V první várce by měli být všichni přihlášení zdravotníci proočkovaní do konce příštího týdne.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy