Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek zvedl po dlouhých letech poplatek za odpad, náklady na zpracování rostou každý rok

14 let nezvedal Frýdek-Místek poplatky za odpad. Nyní se k tomuto kroku město odhodlalo, a to kvůli rostoucím nákladům na zpracování odpadů. Lidé ve si tak od letošního roku připlatí o 204,- korun navíc a senioři o 96,- korun. Navýšení by mělo ročně přinést do městské kasy téměř 10,5 milionu korun.

Zastupitelstvo Frýdku-Místku na svém posledním zasedání schvalovalo změnu výše poplatku za svoz odpadů. Lidé si od letošního roku bohužel sáhnou při platbě hlouběji do kapsy.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Je to nepopulární krok, protože jsme zvedli poplatek o 200,- korun z původních 492,- na poplatníka na rok na rok na 696,-. Nicméně je třeba si uvědomit několik věcí. My jsme 14 let tento poplatek nezvedli ani o jednu korunu. Ostatní města v té době ty poplatky zvedaly, zvyšovaly a my jsme se snažili co nejdelší dobu držet ten poplatek na té nejnižší úrovni, na těch 492,- korunách."

Důvodem navýšení byl fakt, že v posledních letech náklady na likvidaci odpadů enormně rostou.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Je třeba si uvědomit, že ten náklad na svoz komunálního odpadu, následné třídění, recyklaci, skládkování, se dneska pohybuje řádově někde jinde, ani ta částka 696,- korun na osobu nepokryje všechny náklady, které s tím město má. Nehledě na to, že poslanecká sněmovna na konci roku schválila novelu odpadového zákona a ty náklady budou rok od roku ještě vyšší pro Frýdek-Místek i pro občany."

Poplatek se zvedl i seniorům nad 70 let, a to o 96,- korun na celkem 348,- korun za rok. Drobná výhoda ale ve městě přece jen zůstala. Děti do šesti let budou od plateb osvobozeny.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My jsme výjimečné město v České republice, protože jenom málo obcí má takové úlevy jako my, to znamená všechny děti do šesti let poplatek neplatí a senioři nad 70 mají polovinu."

V posledních letech zavedlo město svoz bioodpadu od rodinných domů i ze sídlišť, navýšilo počet svozu velkoobjemových kontejnerů, které jsou přistavovány na více jak šedesáti místech města, ze dvou na pět ročně, zavedlo svoz jedlých olejů a tuků a taky zajistilo četnější svoz kontejnerů na plast a papír z lokalit, kde jsou kontejnery přeplňovány a z důvodu nedostatku místa není možné jejich počet v dané lokalitě navýšit.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Tím, že jsme zvedli tento poplatek o těch 200,- korun na rok na osobu, nepočítáme do budoucna s dalším zdražováním. Toto je strop, na kterém jsme se dohodli a chtěli bychom ho držet doufejme třeba dalších 14 let."

Poplatek musí lidé uhradit nejpozději do 31. května. Jeho navýšení přinese do městské kasy ročně o téměř 10,5 milionu korun více než doposud.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště Dobrá, Penny Market
Dobrá
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

DEFENDIT CORDIS s.r.o. - pracoviště Frýdek-Místek, KONTAKTNÍ OSOBA Ludmila Slavíková, tel. 777 494 277, e-mail ludmila.slavikova@defendit.cz
Frýdek-Místek
od 6 390 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail