Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek připravuje projekt minizahrádek na sídlištích, lidé si budou moci pěstovat vlastní zeleninu, ovoce, či kytky

Zelenina nebo květiny z vlastní zahrádky na sídlišti. Ojedinělý projekt, který chce tento rok odstartovat ve městě magistrát. Lidé by si mohli za 400 nebo 800 korun pronajmout vlastní minizahrádku. Zatím jsou vytipovány čtyři lokality, ve kterých by měl být projekt letos na jaře odstartován.

Drobná zelenina, ovoce nebo například květiny. To by si letos mohli vypěstovat lidé sami přímo na sídlištích. Frýdek-Místek totiž chystá pilotní projekt minizahrádek ve formě zvýšeného záhonu v sídlištní zástavbě.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Počítáme s tím, že bychom v roce 2021 nabídli občanům možnost pronajmout si takzvanou minizahrádku. Ten pojem může být sice do určité míry zavádějící, ale jde o to, aby si občané mohli vypěstovat drobné výpěstky, pokud nemají jinou možnost. Po určité době vyhodnotíme, jestli to má nebo nemá smysl a uvidíme, jestli v tom budeme pokračovat i v dalších obdobích."

Minizahrádky budou mít dvě podoby. Čtvercovou o rozměru jeden krát jeden metr s výškou přes půl metru by si mohli lidé pronajmout za 400 korun na rok. Druhou obdélníkovou o rozměru jeden krát dva metry pak za 800 korun.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsou vytipovány čtyři lokality na základě doporučení odboru životního prostředí a jak říkám, podle zájmu uvidíme, zda se ty lokality budou nebo nebudou rozšiřovat."

Umístěny by mohly být prozatím na sídlišti Kolaříkovo mezi valy a panelovými domy na ulici Marie Majerové, na Staré Rivieře za řadovými domy poblíž křížení ulic 28. října a Ke Splavu, za obytnými domy Nad Stadionem a na začátku Sídliště Slezská ve vnitrobloku ulic Viléma Závady, Josefa Kavky a Pekařská. Vzniknout ale mohou i v dalších lokalitách, pokud o ně lidé projeví zájem.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zájemci se mohou hlásit odboru správy obecního majetku, klidně i telefonicky, mailem a zaměstnanci na správě obecního majetku je potom nasměrují a budou je instruovat, jak v této věci dále postupovat."

S nájemci bude uzavřena nájemní smlouva na dobu neurčitou s jednoměsíční výpovědní lhůtou. Jednou z podmínek pro umístění minizahrádky v bezprostřední blízkosti obytných domů, téměř pod jejich okny, je také souhlas nadpoloviční většiny obyvatel domu. Magistrát na projekt vyčlenil 300 tisíc korun, za které může být po městě nainstalováno až šedesát čtvercových minizahrádek.

Nahlásit chybu
SCAN LINE s. r. o. - Třinec
Třinec
od 33 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

KOVO Třinec s.r.o. - areál TŽ
Třinec
od 23 296 Kč/měsíc

Detail