Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kurzy pečovatelů v záloze dál pokračují. Ve Frýdku-Místku se mohou absolventi rovnou zaregistrovat pod Adru

Kurzy pečovatelů v záloze pokračují i letošní rok. Český červený kříž Frýdek-Místek už vyškolil na stovku zájemců a na celý leden vypsal další termíny. Kurzem projdete za 8 hodin a rovnou se můžete zaregistrovat přímo u dobrovolnické organizace ADRA, která koordinuje dobrovolníky v zařízeních, kde je to potřeba.

V listopadu rozjel Český kříž napříč celou republikou kurzy Pečovatelů v záloze. Ve Frýdku-Místku se přihlásily desítky lidí z různých profesí, kteří chtěli pomoct, tam kde je to potřeba.

Gabriela Moldřiková, účastnice kurz: "Normálně pracuji v hotelu, na recepci v hotelu, na recepci hotelu a přivedlo mě, prostě udělat něco dobrého pro okolí, když bude možnost."
David Stibor, účastník kurzu: "Pracuji v GO Steel Frýdek-Místek jako dělník, no a tady mě přivedlo, že bych rád pomáhal, protože je taková doba, že je málo lidí, a kdy je ten čas, tak je třeba pomoct. Nevím, kdy to budu potřebovat já."
Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Účastníci kurzu se zúčastňují tohoto školení jak z důvodů, že chtějí pomoct jak v sociálních zařízeních, domovech důchodců, ale také i pro vlastní potřebu a pro vlastní rodinu. Měli jsme tady jednu paní, která měla 70 let a starala se o svoji devadesátiletou maminku, což bylo velice hezké."

Účastníky kurzu čeká hlavně poctivá praxe. Naučí se, jak správně manipulovat s člověkem na lůžku, jak mu provézt hygienu, převléct postel a mnoho dalšího. Kurzy trvají osm hodin a jsou zcela zdarma.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Probíhaly jak v listopadu, tak v prosinci, bylo vyhlášeno dvanáct termínů a bylo vyškolených cca 100 osob. Samozřejmě, že pokračujeme i v letošním roce. Máme vyhlášeny zatím termíny na leden a podle zájmu budeme vyhlašovat termíny dál."

Český červený kříž se spojil s dobrovolnickou organizací ADRA, která má v rámci projektu #bosmepartyja v Moravskoslezském kraji na starosti organizování pomoci dobrovolníků.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Oslovili jsme je, a nakonec vznikla významná spolupráce, která posouvá i to naše vysílání dobrovolníků o level výš a myslíme si, že ta spolupráce bude vynikající, protože Červený kříž vyškolí dobrovolníky pro tu přímou péči a my jsme schopni se o ty dobrovolníky dál starat."

Lidé se tak mohou v kurzech rovnou zaregistrovat přímo pod ADRU a ta pro ně může najít vhodná zařízení, kde by mohli pomáhat.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Na školení dobrovolníků Českého červeného kříže přichází náš zaměstnance, který v podstatě se seznámí s těmi dobrovolníky a vezme si na ně kontakt, také je doškolíme v rámci toho našeho programu a vysíláme ty dobrovolníky do organizací, kde potřebují právě do té přímé péče."

ADRA zajistí také dobrovolníkům kompletní servis spojený s evidenční administrativou, navíc zůstanou v databázi a ADRA jim v budoucnu může nabídnout i další možnosti, kde a jak pomáhat potřebným.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "My je také evidujeme, jejich hodiny, jejich docházku, chceme se starat také o to, kdyby potřebovali nějakou psychologickou pomoc, tak máme na to procesy, jak těm dobrovolníkům pomoct a jak s nimi dále pracovat."

Kurzy pečovatelů v záloze podpořilo i město Frýdek-Místek částkou 50 tisíc korun. Každý, kdo by měl ještě zájem kurz absolvovat se může jednoduše přihlásit přes centrální web Českého červeného kříže.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy