Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek už má první grafické návrhy na možné využití budovy bývalé textilky Slezan 08

Muzeum, coworkingové centrum, restaurace i loftové byty. Takové jsou možnosti, jak přebudovat areál bývalé textilky Slezan 08 ve Frýdku-Místku. Architekti už vytvořili studii proveditelnosti, díky které chtěli zahájit věcnou diskuzi ohledně dalšího využití areálu.

Historická budova bývalé přádelny bratří Neumannů ve Frýdku-Místku už má první návrhy budoucího možného využití. Studii proveditelnosti vytvořil ateliér KLAR.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Měla za cíl ověřit prostorové nároky na další provozy a vlastně i pokusit se jako definovat, které by tam mohly patřit, jestli má smysl tam třeba dávat coworkingové centrum, jestli má smysl tam dávat loftové byty, jestli má smysl tam třeba mít restauraci, případně vyhlídku. Takže on to měl za cíl jakoby ověřit a aj navrhnout, jak by to mělo vypadat, abychom se mohli dívat na nějaké fajne obrázky."

Architekti se museli vypořádat s halovým prostorem, který se dá komplikovaně využít k jiným účelům, než byla původní výroba a skladování. Navrhli tedy omezit hloubku vnitřních prostor vybouráním středového atria, které zároveň celý objekt prosvětlí. Bude také sloužit jako komunikační jádro.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Slezská si zajisté nějaké takové místo zaslouží, kde by se mohli ti lidé, kteří tam žijí setkávat a zároveň by sloužila ta budova něčemu jinému než doteď. Jedna z částí, která tam je, tak je muzeum, coworkingové centrum, možná nějaké dílny pro dospělé a já bych to osobně chtěl spojit i s bydlením, které by mohlo dotovat ty všechny ostatní části. To znamená, že by jednoho dne mohla být ta budova soběstačná a zároveň plnila tu funkci společenskou, kulturní a zároveň bydlení."

Studie je výsledkem pokračující spolupráce města se společností Slezan Holding, která areál vlastní. Už v roce 2016 uzavřely obě strany Memorandum o ochraně historických fasád a oživení nefunkčních areálů.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Teďka musí začít spolupráce, zejména našich dvou subjektů, to znamená Slezanu a města a taky spolupráce s krajem, protože ten projekt se musí financovat, a to poměrně výrazně a ani jeden z nás nemá finanční sílu na to to zvládnout sám."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Plány se připravují, jak by to jednoho dne mohlo vypadat, se kterými budeme chodit za orgány, které by nám mohly na tuto akci poskytnout dotace a díky tomu bychom mohli nejen z vlastních prostředků revitalizovat tuto budovu a ve spolupráci se Slezanem, akciovou společností Holding, která tady s námi na tomto projektu chce spolupracovat, vytvořit místo, které by bylo pro občany přínosné v tom území, kde se vyskytuje."

Vše bude záležet hlavně na tom, zda se na revitalizaci v budoucnu najdou peníze. Rozplánovaná by poté byla do víceletého období.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Podané ruce - osobní asistence - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 21 500 Kč/měsíc

Detail

Podané ruce - osobní asistence - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 20 600 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry