Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Řemeslné obory jsou opět na vzestupu, školy nestíhají pokrývat zájem firem o absolventy

Distanční výuka usadila školáky i učitele za počítače. Do online prostředí se tak musel přesunout i veletrh středních škol. Zájemci o technické a řemeslné obory mají ale možnost si přijít školy za dodržení hygienických podmínek dokonce prohlédnout.

Dvojice pedagogů ze Střední školy řemesel Frýdek-Místek se postupně střídá u počítače a osm hodin odpovídá na dotazy rodičů i žáků základních škol. Den otevřených dveří se totiž přesunul do online prostředí.

Rodič, online rozhovor: "No víte, já spíš ten učební obor jsem si myslel, protože on má ty trojky, tu maturitu asi nevím, to asi ne."
Vladimír Švidrnoch, manažer přijímání ke studiu SŠ řemesel F-M: "Kdyby absolvoval ten tříletý učební obor v pohodě, tak si může udělat maturitu nástavbou, my tady totiž nabízíme i dvouleté nástavbové studium pro zájemce."

Vážným zájemcům o studium nabízí škola také individuální konzultace za dodržení přísných hygienických opatření.

Jana Blahutová, zástupce ředitele pro teoretickou výuku a evropské projekty, SŠ řemesel F-M: "My potřebujeme tady těm rodičům a potenciálním uchazečům ukázat jaké je vybavení té školy, jak to probíhá, protože většina těch dětí si ani nedovede představit, co všechno ten obor obnáší a co to znamená a co se tady dělá. Takže my potřebujeme, aby se tady přišli podívat, viděli a oni se třeba na základě prohlídky rozhodnou, co všechno nebo který obor by chtěli studovat."
Vladimír Švidrnoch, manažer přijímání ke studiu SŠ řemesel F-M: "V tomto týdnu jsme absolvovali už asi pět individuálních prohlídek. Největší zájem je o maturitní obory dřevařské, elektro, instalatér."

O řemeslné obory je v současnosti velký zájem, jak ze strany deváťáků, tak ze strany zaměstnavatelů.

Vladimír Švidrnoch, manažer přijímání ke studiu SŠ řemesel F-M: "Opravdu se dostává do povědomí lidí, že řemeslník se přestává stávat dělníkem, ale řemeslo je velmi uznávané, ctěné a velmi potřebné, protože v poslední době se setkáváme s tím, že se na nás obracejí firmy, které mají nedostatek kvalifikovaných a vzdělaných absolventů, takže ani nedokážeme uspokojit poptávku těch firem."
Jana Blahutová, zástupce ředitele pro teoretickou výuku a evropské projekty, SŠ řemesel F-M: "Řemeslné obory jsou velmi důležité, je o ně zájem obrovský, čím dál větší zájem je o ty obory, které jsou na trhu velmi dobře placené, to znamená elektrikář, slaboproud i silnoproud, instalatér a pomalu se dostává do popředí i zedník."
Ladislava Lažová, psycholog: "Tyhle školy jsou supr, že právě dětem, kterým se moc nedaří na základních školách a já často říkám rodičům vydržte, dítě musí základku jenom přežít, i třeba se čtyřkami, je to úplně jedno, tak ty děti rozkvetou pak na střední škole nebo na tom učňáku."

Uchazeče o studium nejčastěji zajímá, jak probíhají přijímací zkoušky, jaké má škola vybavení a jak je to právě s uplatněním. Zdejší škola navíc nabízí zahraniční studijní pobyty i prospěchová a motivační stipendia.

Jana Blahutová, zástupce ředitele pro teoretickou výuku a evropské projekty, SŠ řemesel F-M: "Motivační dostávají všichni, kteří studují vybrané obory tady, které jsou tesař a zedník v tomto školím roce a prospěchová stipendia dostávají ještě kromě tesařů a zedníků navíc ještě elektrikář slaboproud a silnoproud, ve všech třech ročnících kluci obdrží. Jsou to částky až ve výši pět tisíc za pololetí."

Kromě celokrajského Online veletrhu středních škol připravil už před časem vlastní nabídku také magistrát.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Místo tradičního veletrhu vzdělávání, který pořádá Frýdek-Místek v Polárce, jsme se rozhodli vytvořit katalog, ve kterém se podobné informace a stejní vystavovatelé představili u nás na webových stránkách frydekmistek.cz, takže uchazeči o zaměstnání i studenti se můžou podívat na naše webové stránky a dozví se podrobné informace jako se v dřívějších letech dozvěděli při účasti na našem veletrhu."

Přijímací zkoušky na střední školy budou letos pravděpodobně probíhat kvůli pandemii jednotně, a to podle testů CERMAT.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy