Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eliška a Jan, to jsou oblíbená jména loňského roku ve Frýdku-Místku. Loni se tam narodilo 1 132 dětí

Ve Frýdku-Místku se loni narodilo přes jedenáct set dětí. Statistika také říká, že do popředí se v oblibě jmen opět dostává u chlapců Honza. Holčičky pak dostávaly nejčastěji jméno Eliška. Objevily se například i netradiční jména, jako Xavier nebo Zara.

V roce 2020 se ve Frýdku-Místku narodily každý den průměrně 3 děti. Podle statistiky přivedly maminky na svět přesně 1 132 dětí. Ve srovnání s rokem 2019 je to jen o 52 novorozenců méně. Již několik let se také potvrzuje, že se rodí více děvčat, těch bylo 578 a chlapců 554. Porodníci také loni v pěti případech pomáhali na svět dvojčatům. Zajímavá jsou také jména, které se těší velké oblibě.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Mezi nejoblíbenější dívčí jména v roce 2020 patřila opět Eliška, která se na špici oblíbenosti drží již od roku 2017. Následovala Nela, Sofie, Natálie a Ema. Mezi chlapeckými jmény vedl Jan. Následoval Filip, Adam a taky Jakub, který je na předních pozicích od roku 2014, a Matyáš, což bylo nejoblíbenější chlapecké jméno v roce 2019."

Některé děti dostaly i neobvyklá jména. Mezi chlapci tak bude například Xavier, Salomon , Maverick, Melichar nebo Medard. A mezi děvčaty Zara, Lotta, Tiffany, Médea, Luna Renesmee, Elvíra nebo Malvína. Díky počtům narozených dětí je porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku čtvrtá největší v Moravskoslezském kraji a porody tady probíhají vždy v rodinné atmosféře, kterou se snaží udržet i v této nelehké době sužované pandemií koronaviru.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Nyní porodnice jede v neomezeném režimu. Můžou z porodům i tatínkové i duly, musí mít samozřejmě ochranné pomůcky a respirátor FFP2. Všechny rodičky musí projít nejprve testem na Covid-19. Návštěvy povolujeme tatínkům po dohodě s lékařem na třicet minut."

Možnost dát svým dětem dvě jména, využili loni rodiče u 38 dětí, což bylo o 6 více než v předchozích dvou letech.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyBohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

STEP Trans s.r.o. - pracoviště Krmelín, KONTAKTNÍ OSOBA Štěpán Pavel, tel.: 722 946 943, e-mail: doprava@steptrans.eu
Krmelín
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Ing. Petr Bobek - pracov. Horní Tošanovice
Horní Tošanovice
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail