Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Co s bývalým Hotelem Centrum ve Frýdku-Místku? Studie ho doporučuje zbourat

Nové byty pro seniory, mladé rodiny nebo matky samoživitelky i zařízení pro sociální služby. Taková byla představa Frýdku-Místku o přebudování bývalého Hotelu Centrum, který magistrát v roce 2018 vydražil a od té doby zatím chátrá. Aktuálně zveřejněná studie ale říká, že je nejlepší hotel zbourat a vše postavit úplně nové.

Frýdek-Místek koupil bývalý Hotel Centrum v dražbě za 41 milionů korun. Hlavním důvodem pořízení bylo, že město chtělo zabránit obchodu s chudobou.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Hrozilo, že tento dům by mohli koupit někteří, kteří by pak z něho udělali ubytovnu a té ubytovny bychom se pak těžko zbavovali. My jsme se v minulosti ubytoven zbavovali a trvalo to mnoho let, než se nám to povedlo, takže to byl jeden cíl a ten druhý cíl byl zabezpečit bydlení pro seniory a startovací byty pro mladé rodiny."

Proto si město nechalo zpracovat studii, která říká, jakou cestou by bylo nejlepší se vydat.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Byly tři varianty, zachovat celý Hotel Centrum, druhá varianta byla zdemolovat část a přistavět něco nového a třetí varianta byla úplně zdemolovat celou budovu a vystavět úplně nové bydlení. Podle studie, kterou máme k dispozici, je o sto milionů levnější varianta celý hotel zbourat a postavit na jeho místě nové domy, které budou splňovat veškeré požadavky pro klienty."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na jeho místě by pak vzniklo pět nových obytných domů a také denní centrum Domovinka. Jedná se o denní stacionář pro osoby s Alzheimerem, či jinými typy demencí. Jelikož současná kapacita již nevyhovuje stávajícím požadavkům, je nutné tuto službu rozšířit."

Rekonstrukce by byla velmi náročná a zároveň by vyšla na zhruba půl miliardy korun. Je také téměř jisté, že by město získalo na rekonstrukci minimální dotace. Zhruba na 12 bytů.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dalším důvodem, proč se přikláním k variantě realizace nových domů je to, že zde plánujeme jak byty pro seniory, tak ale i startovací byty pro mladé rodiny s dětmi. Je lepší tedy více obytných domů než jedno společné bydlení v jednom vysokém objektu. Rovněž ve stávajícím objektu by bylo velmi složité vytvořit bezbariérové byty pro seniory, pro osoby se sníženou pohyblivostí, například pro vozíčkáře."

Do konstrukce nelze zasáhnout, aniž by nedošlo k případnému porušení statiky, jsou zde nízké stropy, objekt nemá balkony a řešit by se musela i akustika.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme zatím v úvodní fázi. To znamená, jedná se o nějaké úvodní návrhy v rámci studie proveditelnosti, ale samozřejmě nepadlo žádné konečné a definitivní řešení, protože nejsme ani ve fázi projektové dokumentace, kdy se postupně budou ty parametry upřesňovat. Vedení města potřebuje znát odborný názor a podrobněji se zabývat všemi variantami, jak z hlediska nákladů na realizaci, tak z hlediska nákladů na další provoz i komfortu a dispozic jednotlivých bytů."

Nové byty by byly prostornější, měly by i balkony a vznikla by zde i dvě podzemní parkoviště. Město by také při jejich výstavbě získalo zřejmě i dotace. Proces příprav na stavbu může trvat až dva roky. Celkové náklady i s demolicí pak vyjdou na zhruba 400 milionů korun. Tento krok ale ostře kritizuje opozice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy