Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začal třetí ročník sbírky Daruj F-M, letos můžete přispět na opravu věže kostela sv. Martina ve Skalici

Sbírka Daruj F-M se těší velké oblibě veřejnosti. Na začátku února byl spuštěn už třetí ročník a lidé mohou tentokrát přispívat na opravu věže kostela svatého Martina ve Skalici. Vybranou částku do výše maximálně 200 tisíc korun pak město zdvojnásobí. Vybrat se ale může samozřejmě mnohem víc.

Kostel svatého Martina ve Skalici se skládá ze tří částí. Ta nejstarší byla postavena v roce 1622, příští rok tak oslaví krásné čtyřsté výročí. Aktuálně potřebuje opravit kostelní věž, která je v havarijním stavu.

Pawel Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Potřebujeme vlastně opravit celou krytinu od kříže přes makovici, kterou budeme sundávat, po přes vlastně omítky a tu krytinu kostela svatého Martina ve Skalici."

Proto se kostel zapojil do dalšího ročníku programu Daruj F-M, který se u veřejnosti těší velké oblibě.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "1.2. se rozjel již třetí ročník projektu Daruj F-M, do kterého se zapojila pouze Skalice s opravou kostelní věže svatého Martina. Občané i letos můžou rozhodnout o tom kolik a zda přispěje město na opravu této kulturní památky a jestli si zaslouží ke svým čtyřstým narozeninám opravu věže."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Krovy věže jsou v mnoha místech napadeny dřevokazným hmyzem a houbami, fasáda a jednotlivé římsy věže jsou na mnoha místech zvětralé a opadlé. Oplechování na průčelí fasády je poškozeno. Také kovaný kříž, který je umístěný na špici věže je uvolněn a v důsledku toho do věže pak zatéká."

Přispět můžete jakoukoliv částkou na transparentní účet, samotná sbírka pak poběží až do září.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Opět město částku, kterou vybere zdvojnásobí, je to až do částky 200 tisíc korun. Vybraná částka však může být daleko vyšší, jako u ostatních dotačních programů, kdy značně převyšovala částku zdvojnásobenou, takže můžeme vybírat do nekonečna a případně se opraví i něco dalšího."

S pracemi na opravě kostelní věže by tady chtěli začít už v březnu. Celkové náklady přesáhnou jeden milion korun.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Věřím, že se občané města, kterým záleží na dědictví našich předků, do tohoto projektu zapojí a přispějí na opravdu této památky. Velmi mě těší, že díky projektu Daruj F-M se nám podařilo přispět na rekonstrukci evangelického kostela, který je také rovněž kulturní památkou a v loňském roce se vybrala krásná částka 545 tisíc korun na nové varhany do kostela svatého Cyrila a Metoděje v Chlebovicích. Budu vždy usilovat o to, aby se každý rok do projektu Daruj F-M zapojila minimálně jedna památka na území města."

V loňském roce se ve sbírce vybralo také přes 210 tisíc korun na zvelebení zázemí pro turistickou veřejnost kolem chaty Prašivá.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Vejmelka - LESK - pracoviště Raškovice, KONTAKTNÍ OSOBA Koželuhová Jana, tel.: 558 621 614, 731 622 479, e-mail: lesk@vejmelka.cz
Raškovice
od 97 Kč/hod.

Detail

GruTech PSP, s.r.o.- areál TŽ
Třinec
od 18 500 do 21 700 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry