Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku se postupně kácí suché a nemocné stromy, nejprve se je ale snaží zachránit ořezy

Suché a nemocné stromy jdou v tomto období doslova ve velkém k zemi. Pracuje se zásadně, pokud to počasí dovolí. Kvůli technice totiž nesmí být velký mráz. Ve Frýdku-Místku provádí kácení nebezpečných stromů kromě města také Povodí Odry kolem řeky Ostravice.

Desítky let stará vrba ve vnitrobloku u Mateřské školy Naděje ve Frýdku-Místku šla k zemi. Prodělala už řadu ozdravných řezů a poslední tahové zkoušky ukázaly, že už může být svému okolí nebezpečná. V období vegetačního klidu od listopadu do března probíhá ve městě masivní kácení a ořezy stromů i keřů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Jedná se o stromy, které jsou jednak suché, které jsou nakaženy dřevokaznými houbami, které jsou i polámané od různých klimatických vlivů, ať už to jsou větry, případně nějaké sněhové nebo dešťové přeháňky. My v současné době zhruba od toho února provádíme docela masivní ořezy stromů, které jsou napadené jmelím, to znamená zase jedná se o stromy, které jsou vysušovány touto nákazou."

Město se nejprve snaží stromy ořezávat, ale pokud je napadení příliš veliké, je třeba stromy pokácet. Nejčastěji jde o lípy, topoly a javory.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V současné době asi ta největší akce bude v Parku Bedřicha Smetany, kde se jedná o zhruba 122 stromů, na sídlišti Kolaříkovo to je 43 stromů, na Bezručově sídlišti 20 stromů, v Koloredovském parku 17 stromů."

Práce by měly probíhat prakticky až do konce března. Záleží ale na počasí. Pokud by sněžilo, pracovníci budou muset odklízet sníh, stejně tak není možné pracovat ve velmi nízkých teplotách.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Chci upozornit občany, že teď v těchto mrazivých dnech, kdy ta teplota klesla k mínus deseti, tak jelikož se provádí za pomoci hydraulických plošin nebo montážních plošin, tak ty hydraulické systémy zase z hlediska bezpečnosti nedovolují tu práci při tak nízkých teplotách, takže se může stát, že třeba dva, tři dny tam zaměstnanci nejsou, tak aby nebyli překvapeni, že se to dělá nějak chaoticky nebo nesystémově."

Likvidaci suchých a provozně nebezpečných stromů neprovádí jen město Frýdek-Místek, ale tento týden se do něj pustilo i Povodí Odry kolem řeky Ostravice.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Celkem bylo odstraněno 23 kusů stromů, které se nacházely na levobřežní protipovodňové hrázi. Jednalo se o stromy, které díky svému špatnému zdravotnímu stavu ohrožovaly cyklisty a chodce na cyklostezce, která vede po koruně hráze. Kácení bylo provedeno po dlouhodobém sledování stavu stromů a projednáno s odborem životního prostředí Magistrátu města Frýdek-Místek. V současnosti probíhá odstraňování dřevní hmoty po provedeném ukončeném kácení."

Vykácené stromy jsou pravidelně nahrazovány vysazováním nových stromů.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "V místech, kde Povodí Odry kácí stromy, tedy na protipovodňových hrázích, není možné podle současné legislativy vysazovat nové stromy. Jedná se o tzv ochranné pásmo. Nicméně to neznamená, že se za vykácené stromy nevysadí stromy nové."

Vysazovat se ale budou na jiných k tomu vhodných místech, která vytipují pracovníci odboru životního prostředí a zemědělství. Nejčastěji například v Sadech Bedřicha Smetany.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyLM stavby Sochorek s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 25 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště
Frýdek-Místek
od 93 Kč/hod.

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail