Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Situace v Nemocnici ve Frýdku-Místku je zatím stabilní, rostou ale obavy z možného zhoršení

Počty hospitalizovaných s nemocí Covid-19 v Nemocnici ve Frýdku-Místku se posledních 14 dní téměř nemění. Situace je ale oproti předchozím měsícům už stabilizovaná. Přesto se nemocnice společně s městem a okolím obávají, co se stane po případném rozvolnění, zda se nezačnou počty nakažených a hospitalizovaných opět zvětšovat.

Jeden nouzový stav byl ukončen a následně na to plynule navázal druhý. V podstatě se tak pro veřejnost nic nezměnilo. Dál pokračuje i fungování nemocnic, zásobování vakcínami i očkování.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Původně jsem měl informace, že by u nás nemohli pracovat vojáci, což by pro nás problém byl, pak zase problesky v médiích informace, že vojáci by mohli pracovat i nadále. Myslím si, že ten nouzový stav je spíš problém pro centrální řízení a pro krajské řízení celého kraje a týká se organizace práce, týká se povinnosti mediků a podobně. Z pozice nemocnice my fungujeme pořád stejně a myslím si, že pokud by tady zůstala armáda a případně by mohli tady pracovat dobrovolníci, tak by to úplně zásadní problém nebyl, ale protože by se lidé chovali možná více nezodpovědně než teď, tak bych to bral jako velký problém."

Podobně jako na vládě, na krajském úřadu, tak i ve Frýdku-Místku zasedá pravidelně každý týden krizový štáb, který vyhodnocuje aktuální situaci ve vývoji pandemie.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na tom našem krizovém štábu jsou zástupci nejenom integrovaného záchranného systému, ale zejména jsou tam hygienici, je tam pan ředitel z nemocnice a jsou tam zástupci ze sociálních zařízení, které máme nejenom u nás ve městě, ale získáváme informace i z našeho ORP, to znamená to jsou informace z 36 obcí, které pod nás spadají jako pod obec s rozšířenou působností."
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Situace v nemocnice je posledních 14 dní dalo by se říct stabilní. Máme stejný příjem pacientů, nic se nemění, dneska na standardních odděleních máme 46 pacientů, na ARU 11 z toho 10 ventilovaných, a to je posledních 14 dnů přibližně stejné, takže jsme na určitém platu. Naučili jsme se s tím už v nemocnici žít a doufejme, byť ty prognózy nejsou úplně radostné, že ta situace by takto mohla zůstat i další týdny."

Situace se výrazně uklidnila v celém okrese. Aktuální počet nakažených se drží kolem hodnoty 1366 lidí, což by v porovnání s ostatními okresy v kraji zařadilo Frýdek-Místek na čtvrté místo.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na druhou stranu v posledních dnech vidíme pozvolný trend toho nárůstu. Nárůstu těch nemocných a situace se asi s největší pravděpodobností začne zhoršovat. To, co vidíme v některých částech, například v Čechách, kdy mají zaplněné nemocnice, tak je velká obava, že do dvou, nejpozději do tří týdnů ten stejný stav přijde i u nás ve Frýdku-Místku, vlastně v celém našem kraji. A z toho jsou zatím ty největší obavy."

Velkou výhodou je, že se podařilo už proočkovat většinu zdravotníků v nemocnicích a také hlavně zaměstnanců a klientů v sociálních službách.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dneska je nemocných 35 zaměstnanců covidem, což je o něco víc, než bylo před čtrnácti dny. Ta proočkovanost zaměstnanců je cirka 75 procent, takže ¾ zaměstnanců jsou naočkovány, což je velmi dobré číslo, mám z toho radost a věřím, že i to proočkování se projeví na tom, že nemocnost už bude v takových výškách, jako jsem uvedl."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Probíhá sice velmi pomalu, ale probíhá očkování 80 plus, protože těch vakcín, které dostáváme, například pro Moravskoslezský kraj, není mnoho. My jich nemáme ani 12 tisíc na týden, takže to je opravdu velmi malá částka. Doufáme nicméně, že se to očkování zrychlí v dalších týdnech."

Statistiky říkají, že největší počet nakažených už není mezi seniory staršími 65 let, ale právě mezi lidmi v období mladého a středního věku. Nové mutace viru jsou podle epidemiologů mnohem nebezpečnější. Šíří se velmi rychle a začínají posílat do nemocnic bohužel stále mladší lidi, kdy na jednotkách intenzivní péče končí bohužel už i třicátníci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků