Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Knihovny opět půjčují knihy přes výdejní okna, ve Frýdku-Místku rozšířili otevírací dobu a otevřeli více poboček

Knihovny opět rozjely půjčování knih přes výdejní okénko. Ve Frýdku-Místku zároveň rozšířili otevírací dobu a také otevřeli pobočky i dalších městských částech. Lidé si mohou knihy dopředu objednat elektronicky nebo telefonicky a pak osobě u okénka vyzvednout.

Pokračování nouzového stavu přineslo několik menších rozvolnění. Kromě návratu k běžnému fungování úřadů, se také mohlo spustit půjčování knih přes výdejní okénko.

Zuzana Skotnicová, knihovnice: "Aktuálně to není úplně snadné, ono je sice fajn, že fungujeme přes výdejové okénko, ale konkrétně nám v dětském oddělení velmi chybí ten kontakt se třídami, který běžně máme, takže nám scházejí besedy a je to mnohem smutnější, než to bývalo, takže smutníme po čtenářích."
Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "I přesto, že jsme vlastně celou dobu půjčovali nebo zajišťovali půjčování knih, ale pouze bezkontaktně, tak v této chvíli to znamená lepší služby pro čtenáře a samozřejmě komfortnější i pro knihovníky samotné. Čtenáři si mohou přijít k výdejnímu oknu, nemusí čekat někde za dveřmi. Tady si knihy mohou vyzvednout. Objednávají si je prostřednictvím našeho online katalogu pomocí služby získej."
Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: "V souladu s vládním usnesením umožňujeme výdej předem objednaných výpůjček a jejich vracení přes výdejní okno. Při předání výpůjček se doporučuje používat respirátor a pro vracení vypůjčených dokumentů preferujeme využití bilbioboxu. Věříme, že se situace zlepší a v dohledné době se vrátíme k obvyklému provozu."

Kdo si neví rady s objednáváním přes online rezervační systém, může do knihovny napsat email s požadavkem na knihy nebo přímo zatelefonovat. Knihovnice pak knihy nachystají pro domluvený čas vyzvednutí.

Zuzana Skotnicová, knihovnice: "Ano, čtenáři se ozývají více než předtím. My jsme sice předtím fungovali bezkontaktně, takže nějaké knihy jsme půjčovali i takto, ale aktuálně je to samozřejmě lepší a lidi tím, že si můžou přijít, se ozývají častěji."
Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Kromě toho, že můžeme půjčovat nebo jsme rozšířili ty služby o provozní dobu, máme teda delší provozní dobu, půjčujeme dvakrát týdně do 17:00 hodin, dvakrát týdně do 15:00 hodin, tak jsme také mohli otevřít i malé pobočky. Takže čtenáři v Lískovci, ve Skalici a v Chlebovicích si jedenkrát týdně mohou vyzvednout své objednané výpůjčky i v těchto malých pobočkách."

Během pandemie zavedla knihovna také službu donášky knih až do domu.

Zuzana Skotnicová, knihovnice: "Je to právě proto, že spousta čtenářů bohužel vůbec nemá šanci k nám přijít, takže jsme ochotni za nimi docházet nebo dojíždět, to záleží na situaci a jsou to spíše starší čtenáři nebo nepohybliví."

Lidé hodně využívají i půjčování elektronických knih a knihovna navíc nově uzavřela smlouvu o s národní knihovnou.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Studenti, pedagogové a odborná veřejnost může prostřednictvím naší knihovny využít služby národní digitální knihovny v Praze, to je taková novinka. Jinak se snažíme pokračovat ve své práci. Zavádíme nové technologie do knihovny, takže Frýdecká knihovna se postupně vybavuje RF ID technologií a pokračuje také rekonstrukce knihovny, kde už máme ten vedlejší objekt vlastně dostavěný v hrubé stavbě, zastřešený a pokračují další práce."

Další podrobnosti o aktuální situaci najdete na internetových stránkách Knihovny FM.

Nahlásit chybu


K tématu
Řeznictví H+H, s.r.o. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí, Spořitelní ulice
Frýdlant nad Ostravicí
od 21 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

KOVO Třinec s.r.o. - areál TŽ
Třinec
od 23 296 Kč/měsíc

Detail

Komplexní domácí zdravotní péče Šebestová s. r. o. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 150 Kč/hod.

Detail