Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři ve Frýdku-Místku připravili pro veřejnost výstavu Velikonoce za sklem

Velikonoce za sklem. To je název výstavy, která se v této nelehké době podařila uspořádat Centru aktivních seniorů ve Frýdku-Místku. Prohlédnout si ji může každý, kdo půjde kolem. Floristka tam připravila tematickou výstavu právě k velikonočním svátkům.

Velikonoční košíčky plné nazdobených kraslic. Symbol Velikonoc, který se rozhodli v Centru aktivních seniorů ve Frýdku-Místku přenést do výstavy. Za normálních okolností by to nebylo nic neobvyklého, ale v době pandemie jde o mimořádný počin.

Anna Sumcová, floristka, autorka výstavy: "Je to velikonoční výstava a je posbíraná se sbírek krajkových deček, které jsem dostala od kamarádek a taky částečně po mojí mamince. Ostatní výrobky jsem dělala už od loňského roku, protože jsem byla sama a loni výstava nebyla, tak jsem si všechno letos připravila, opravila a použila na tuto výstavu."
Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Dřív jsme dělali velikonoční výstavy se školami, s dětmi, doplňovali své výstavy zaměřené k Velikonocům a bylo to velmi pestré. Teď je to jenom na nás."

Zdejší výstavy byly vždy ukázkou umu a dovednosti.

Anna Sumcová, floristka, autorka výstavy: "Pro mě byl nový nápad koláže z proutí a z deček, protože obyčejně dělám z různých jiných věcí."

Současná výstava má tematický název Velikonoce za sklem. Prohlédnout si ji totiž může každý, kdo půjde okolo centra.

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Tento dům je nový a že je tak moderně architektonicky řešený, že celé stěny máme prosklené, tak se dá prohlížet ta výstava z venku a také je tak koncipována, aby to hlavní, a to nejlepší bylo vidět právě z venku přes skla."

Centrum je už téměř rok uzavřeno

Mimo pandemii Centrum aktivních seniorů žilo každý den. Běžně se tady pořádají různé aktivity, od pohybu přes přednášky až po tvořivost.

Věra Silvestrová, Centrum aktivních seniorů F-M: "Co se týče seniorů, tak jsou velice nároční. Ať už jde o kulturu, pohyb, cvičení, tančení, oni mají opravdu všestranné zájmy. My jsme se snažili jim umožnit tyto věci."
Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Jako mnoho jiných aktivit kolem nás jsme utlumeni. Centrum aktivních seniorů po roce a půl fungování je už téměř rok zavřeno, takže snažíme se hledat aktivity, které by mohly za této situace probíhat."
Věra Silvestrová, Centrum aktivních seniorů F-M: "My ten rok máme opravdu velký výpadek a ty seniory opravdu to trápí, protože vím, že volají, že se dotazují a my nejsme schopni s tím nic udělat. Opravdu čekáme, až se to uvolní."

Vymýšlejí se alternativní akce

Aktuálně v centru seniorům nabízejí alespoň kontakt, který je pouze online.

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Máme webové stránky, tak aktuálně zveřejňujeme, co se děje, pokud se něco děje. Ale máme i takové akce, které stojí na individuální činnosti jednotlivých našich členů."

V únoru například proběhlo symbolické překročení kanálu La Manche suchou nohou.

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Senioři, kteří jsou aktivní a chodí často na vycházky, na výlety s námi často jezdí a tak dále, tak na individuálních vycházkách ušli 3600 kilometrů, více než stokrát přešli suchou nohou La Manche, tak to bylo nazváno, a nakonec to byla velmi zdařilá akce."

Připravují se ale i další akce. Zdejší senioři se například chtějí zapojit do celostátní křížovkářské soutěže.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy