Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Očkovací centrum ve Frýdku-Místku jelo o víkendu na téměř maximální výkon

Očkovacím centrem ve Frýdku-Místku prošlo o Velikonocích doposud největší množství lidí. Během soboty a neděle zde měli zaregistrováno na dva tisíce zájemců o očkování. Centrum si tak poprvé vyzkoušelo svůj maximální očkovací výkon. Pokud by byl dostatek vakcín, očkovalo by se tak téměř každý den.

Očkovací centrum v Národním domě ve Frýdku-Místku si o víkendu sáhlo na maximální možnou kapacitu. Po měsíci od otevření se tady leccos změnilo, rozšířily se prostory, přibyly očkovací stany i technika.

Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ti naši lidé, kteří přicházejí na očkování, mají nově lepší informace. Máme nově vyvolávací systém, který nám práci ulehčuje, tím pádem nepotřebujeme tolik personálu tady. Potřebujeme akorát tady člověka, který ty lidi naviguje, aby si správně sedli na přepážku, kterou mají označenou."
Anketa: 1.) "Přišla jsem tu s babičkou, probíhá to, že ji naočkují, chvíli posedí a většinou jí nic není, takže do půl hodiny jedeme domů." 2.) "Jsem tu podruhé, už na druhou injekci a normálně to probíhalo, jak dneska." - A co na to říkáte, že jste už naočkovaná? - "No tak jsem chtěla se dat naočkovat, tak mě naočkovali."
Tomáš Václavík, vedoucí odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality: "V tuto chvíli je otevřeno až devět očkovacích stanů, záleží to na počtu vakcín."

V sobotu a neděli tady zvládli odbavit téměř tisíc lidí denně. Ještě stále se přitom jedná o zkušební provoz.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Naše maximální kapacita je 1000 dávek za 8 hodin při tom plném provozu. Jaké mám informace od krajského koordinátora očkování, tak bychom snad měli v příštích týdnech dostat nějakých 550 vialek týdně, což by znamenalo, že budeme schopni očkovat 770 lidí denně, což je výrazně větší množství, než se kterým jsme počítali. Byl jsem spíš skeptický k tomu, jakým způsobem probíhá vakcinace v České republice. To všechno budou prvovakcinace."

Na chod očkovacího centra se během velikonočních svátků přišli podívat i zástupci nového vedení města. Očkování občanů je totiž i pro ně priorita.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že od těch drobných bolestí na začátku to centrum se velmi zaběhlo. Myslím si, že práce je tady zorganizovaná velmi dobře. Já bych chtěl poděkovat frýdecké nemocnici. S panem ředitelem jsme se bavili o dalších možnostech, jak zprůchodnit to centrum a myslím si, že největší slabinou v této době není, jak to funguje, ale že není dostatek vakcín. My jsme připraveni, udělali jsme maximum a když bude více vakcín, bude naočkovaných více lidí."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době v našem očkovacím centru dobíhá druhé kolo očkování skupiny 80+ a očkování 70+. Já bych tímto chtěl apelovat na seniory, aby nechodili příliš brzy před domluveným termínem vyhnuli se tak zbytečnému čekání."

V případě, že lidé přijdou na objednaný čas, očkovacím procesem projdou zhruba do patnácti minut.

Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Většinou dobře, jsou pozitivně naladěni, jsou rádi, že jsou očkování a řekla bych, že to snášejí dobře. I chválí, že to jde průběžně a nečekají dlouho."
Tomáš Václavík, vedoucí odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality: "Po té vakcíně jdou do čekárny, kde počkají 15 až 20 minut a pak odcházejí domů."

Nařízením vlády se pro nově registrované prodloužil interval aplikace mezi první a druhou dávkou u vakcíny Pfizer a Moderna na 42 dní.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Všichni, kteří byli registrovaní a dostali rezervační termín dnes, tak už mají prodlouženou dávku na 42 dní. Věřím, že teda dostaneme další vakcíny a budeme moci maximálně naočkovat celou naši spádovou oblast."

Aktuálně dobíhají ještě očkování lidí starších 80 let a převážně se očkuje kategorie 70+. Přidali se k nim ještě někteří zdravotníci, dále učitelé a nově pracovníci kritické infrastruktury, policie a hasiči.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyJiří Vejmelka - LESK - pracoviště Raškovice, KONTAKTNÍ OSOBA Koželuhová Jana, tel.: 558 621 614, 731 622 479, e-mail: lesk@vejmelka.cz
Raškovice
od 97 Kč/hod.

Detail

Stavby Střechy Komíny s.r.o. - pracov. Třinec
Třinec
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Sad-Fasad Sistem s.r.o., pracoviště, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 17 900 Kč/měsíc

Detail