Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jarní výsadba stromů ve Frýdku-Místku je v plném proudu

Téměř šest desítek stromů a přes patnáct set keřů. Takové množství bude aktuálně během jara vysazeno na různých místech Frýdku-Místku. Do výsadby nových dřevin investuje magistrát letos přes jeden milion korun. Další stromy a keře se pak budou vysazovat na podzim.

Parky, sídliště i okrajové části Frýdku-Místku budou opět bohatší o nové stromy a keře.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Na přelomovém týdnu března a dubna začali naši zaměstnanci provozu zeleň s výsadbou stromů. Celkem bude v jarních měsících vysazeno 57 stromů, především listnáče na území celého města. S tím, že 44 bude ve frýdecké části, 13 jich bude v místecké části. Budou to převážně jírovce, duby, javory, sakury, případně okrasné višně."

Například na ulici Tolstého budou vysazeny okrasné jabloně. Ulici Olbrachtovu projasní kultivar javoru mléče, který se na podzim zbarvuje do sytě žluta.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Dalších 7 stromů ještě bude vysazeno na veřejném pohřebišti ve Skalici, kde to je v rámci náhradní výsadby za pokácené stromy, které tam byly na základě povolení odboru životního prostředí vykáceny na podzim v rámci výstavby nového chodníku."
Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Vhodná místa pro výsadbu vytipovávají referenti odboru životního prostředí. Pamatovat přitom musí také na to, že stromy nesmí být vysazeny v ochranných pásmech plynovodů, horkovodů a sítí všeobecně, což je velmi omezující. Pro výsadbu navrhují dřeviny vhodné do městských podmínek, které navíc poutají i esteticky, třeba květem anebo listem."

Po vysázení stromů přejdou v průběhu dubna zaměstnanci technických služeb plynule také na výsadbu zhruba 1550 keřů.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Zhruba 1100 jich bude ve frýdecké části, 450 v místecké části. Tam to budou převážně vajgélie, zlatice, tavolníky, hortenzie v různých barvách, takže si myslím, že v tom období léta to zase zkrášlí prostředí."
Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Pro letošní rok je na výsadby dřevin vyčleněno více jak jeden milion korun. Další stromy a keře budou vysazeny na podzim, kdy je vhodnější doba pro jejich ujmutí."

Stromy a keře město vysazuje především na frekventovaných místech, kde plní nejen estetickou funkci, ale také ekologickou. Zachycují prach, eliminují hluk a v horkých letních dnech plní funkci přírodní klimatizace.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy