Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sčítání lidu domů a bytů přešlo do další fáze, komisaři roznášejí formuláře. Online sčítání běží dál

Od soboty začali obcházet domácnosti sčítací komisaři. Roznášejí totiž tištěné formuláře ke sčítání lidu. Ty pak stačí hodit do schránek České pošty nebo odevzdat na kontaktním místě. Povinnost sečíst se má každý do 11. května. Stále ale platí možnost, že lidé se mohou sčítat i jednoduše online.

Sčítání lidu domů a bytů se dělá jednou za 10 let. Letos mají lidé výhodu, že se mohou sečíst jednoduše online doma od počítače nebo z telefonu. Je ale jasné, že ne všichni to zvládnou.

Anketa: 1.) "Ještě nemáme, čekáme, až přijde něco poštou. Elektronicky jsme to nedělali zatím." 2.) "20 minut přes internet, jednoduché, přehledné, v pořádku se mi to zdálo." 3.) "Prozatím ještě sčítání lidu nemám za sebou, i když jsem to viděl na internetu." 4.) "Já mám 89 roků, takže dostanu domů papírové."

Původně mělo být online sčítání jen do 12. dubna, ale Český statistický úřad rozhodl, že vzhledem k pandemické situaci se online sčítání prodloužilo až do konce samotného sčítání, tedy do 11. května.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Bylo odesláno doposud 2,8 milionu formulářů. My odhadujeme zhruba, že to znamená dvojnásobek občanů, ale nevíme to přesně, budeme to vědět až po skončení toho sčítání, kolik osob to vlastně znamená. Mluvíme tady primárně o formulářích."

Do jednoho sčítacího formuláře totiž může jeden člověk vyplnit více členů domácnosti, případě sepsat své příbuzné.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Tady bych chtěl upozornit, aby ti lidé to nenechávali zase na úplně poslední den, protože je potřeba říct, že u toho online sčítání toho jedenáctého skutečně to sčítání skončí."

Od soboty 17. dubna sčítací komisaři roznášejí sčítací formuláře do domácností, které se nesečetly online. A to v předem stanovených termínech.

Roman Knap, generální ředitel České pošty: "Sčítací komisaři nejsou pošťáci. Opravdu to nejsou ti listovní doručovatelé, na které jsme jako občané zvyklí, že zvoní u vašich dveří vaše pošťačka, kterou znáte. Jsou to opravdu speciální lidé dedikovaní k této činnosti. Sčítací komisař se musí prokázat průkazkou, zároveň k tomu musí na vyžádání ukázat i svůj občanský průkaz."

Seznam komisařů je k dispozici na webu scitani.ceskaposta.cz. Při nezastižení komisaři oznámí druhý termín návštěvy, který bude probíhat od 30. dubna.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "Na těch formulářích je uvedeno, že je budou vybírat v rámci pochůzky sčítací komisaři, což tak není. Z těch epidemických důvodů jsme se rozhodli, že lidé ty formuláře budou dávat do schránek, což ta možnost byla i předtím. Nebo odevzdávat na kontaktních místech."
Roman Knap, generální ředitel České pošty: "Na vybraných pobočkách České pošty je celkem 800 míst pro sčítání. Ty pošty jsou označeny. A uvnitř je přepážka, která slouží k tomuto účelu."

Každý občan má povinnost se sečíst. Podrobnosti najdete také na www.scitani.cz. Výsledky samotného sčítání budou k dispozici až na přelomu letošního a příštího roku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyStavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje - pracoviště RZ Cyrilka
Čeladná
od 17 300 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

Tomáš Bernatský - MyDva Kafé
Střítež
od 140 Kč/hod.

Detail

Dnešní premiéry