Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zápisy do prvních tříd byly i letos bez dětí, ve Frýdku-Místku přijaly školy 589 žádostí

Zápisy do prvních tříd se letos konaly stejně jako loni, a to bez rodičů i bez dětí. Některé školy si proto vyžádaly z mateřských škol alespoň písemné zprávy, aby věděly, jak na tom děti jsou.

Zápis do první třídy bývá pro většinu dětí a rodičů nezapomenutelný zážitek, podobně jako první školní den. Vládní nařízení ale i letos podobu zápisů výrazně změnila. Ve Frýdku-Místku, podobně jako všude, děti ve školách vůbec neviděli.

Denisa Šťotková, zástupkyně ředitele pro I. stupeň, 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Byli jsme připraveni jinak, doufali jsme v to, že zápis proběhne pro děti zábavnou formou, protože vždycky připravujeme něco takového, aby to děti bavilo, aby tady přišly a tu školu viděli trošičku jinak, aby se jí nebály. Ale bohužel situace nám to nedovolila."
Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Bylo to určitě jiné. Nás mrzí, že se rodiče nemohli přijít podívat do školy. Pro žáky je to vždycky lepší, když přijdou osobně. Je to takové sepětí se školou, protože přece jenom ten zápis, který je tady ve škole osobní, hravou formou, pěknou formou, tak je pro děti mnohem jednodušší, ale je to zážitek pro ně hlavně na celý život ten zápis."
Denisa Šťotková, zástupkyně ředitele pro I. stupeň, 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Máme domluveno s učitelkami ze školky, že nám dají o dětech nějakou zprávu, alespoň písemnou, ať víme, jaké děti jsou, jakou mají povahu, co se jim daří nebo nedaří, tak abychom alespoň něco malinko o nich věděli."
Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče: " Podle pokynu ministerstva školství zápisy byly online. 90 procent rodičů tuto možnost využilo, zapsali se a do školy přišli jenom odevzdat příslušné dokumenty, které škola požadovala."

Školy obdržely celkem 589 žádostí o přijetí, což bylo o 40 více, než v předchozím roce. Největší nápor byl právě na první a pátou základní školu.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče: "Při letošním zápise do první třídy jsme byli velmi mile překvapeni, zájem byl dokonce nad 100 dětí, konkrétně myslím 107, což převýšilo ten loňský stav cirka asi o 14 až 15 uchazečů."
Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Momentálně jsme měli větší zájem, podle spádovosti přibližně 100 dětí. Bohužel je tam spousta odkladů i vzhledem k této situaci, takže budeme otevírat tři třídy. To je zhruba 66 dětí, které máme přihlášené."

Nyní se vyřizují odklady

Povinnou školní docházku musejí nastoupit děti, kterým bylo do 31. srpna šest let. Ve Frýdku-Místku ale požádalo 97 rodičů o odklad.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče: "Budeme vyřizovat cirka 20 odkladů, což je také rekord v tomto období a po odečtení těch odkladů to vypadá cirka na 86 až 87 dětí, které byly přijaty na naši školu do základního vzdělávání."

Odklad je možný pouze po doložení dvou posudků z příslušného školského poradenského zařízení a od odborného lékaře nebo klinického psychologa.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče: "Vím, že rodiče na to trošku naléhají, že budou chtít to rozhodnutí, protože se jim jedná o získání svého místa v té mateřské škole, odkud to dítě přichází. Budou muset požádat, aby tam to dítě ještě další rok zůstalo."

Letos mají ve Frýdku-Místku 441 prvňáčků ve 22 třídách. Příští školní rok by mělo do 23 tříd nastoupit 492 prvňáčků. Přesné číslo ale bude známé až v září. Někteří rodiče totiž mohli požádat o zápis na více školách.¨

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy