Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek opět přispěje veřejnosti na pořízení hybridních aut

Zastupitelstvo Frýdku-Místku na svém posledním zasedání schválilo dotace na podporu hybridních aut. Lidé, kteří si tyto vozy pořídí a splní určité podmínky, tak mohou požádat magistrát o příspěvek. Ten se tak alespoň těmito malými krůčky snaží podpořit ekologii ve městě.

video: TV Polar

Elektromobilita se dostává v dnešní době stále více do popředí. Podle odborníků totiž šetří životní prostředí.

Radovan Burkovič, člen Asociace elektromobilového průmyslu: "Určitě ano, ta elektromobilita je jednoduchá, je rychlá, je to svižné ta jízda, nezatěžuje životní prostředí, je to tiché, to znamená je tam takový potenciál velký šetřit hluk ve městech. To znamená, že se nám tam bude lépe žít, lépe dýchat a hlavně, my teď tu elektromobilitu dokážeme využít komplexně. To znamená, dokážeme si sami na střechách pro to vyrábět palivo."

Ve Frýdku-Místku už několik let běží program na podporu pořízení hybridních aut a podpořen byl i nyní.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zastupitelstvo města opět schválilo podpoření pořízení hybridních automobilů pro občany. Tento projekt dlouhodobě podporujeme, snažíme se vyrovnat rozdíl nákupní ceny mezi hybridním vozidlem a normálním vozidlem tak, abychom podpořili ekologii ve Frýdku-Místku."

Hybridy mají klasický spalovací motor a podpůrný elektromotor.

Radovan Burkovič, člen Asociace elektromobilového průmyslu: "Především po městě, v malých rychlostech a při popojíždějí se pohybuje výhradně na elektromotor. Také tím, že se po městě hodně brzdí, tak se brzdí elektromotorem. Rekuperuje se, dobíjí se baterka, takže ten hybrid si neustále vyrábí elektřinu v průběhu toho, jak jede. Ve městě zejména, pokud jezdíte dálky nebo jezdíte nějaké delší cesty, tak tam v podstatě smysl nemá. Takže do města hybrid, pokud se bavíme o přechodu mezi spalovací a elektromobilitou, tak je to takové ideální na půl cesty."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Žadatelé při pořízení vozidla podají žádost na město. Pokud splní veškeré podmínky, které v tomto dotačním programu je potřeba splnit, to znamená typ vozidla, a tak dále, tak jim je dotace poskytnuta."

Dotace z města je 15 procent z ceny vozu, maximálně však 75 tisíc korun a celkem na ni byl vyčleněn necelý milion korun.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: Je to jeden z dalších projektů pro podporu ekologie ve Frýdku-Místku, přičemž tady ty jednotlivé krůčky jsou určitě velice důležité. Je potřeba podporovat dílčí části, které přispívají k podpoře životního prostředí."
Radovan Burkovič, člen Asociace elektromobilového průmyslu: "My vítáme každý příspěvek na elektromobilitu za Asociaci elektromobilového průmyslu. Každopádně tvrdíme městům vždycky ten základ. Začněte hromadnou dopravou, začněte tím, kde vozíte nejvíce občanů, protože ta má samozřejmě největší spotřebu a největší vliv na vaše životní prostředí. Je pravidelná, je každodenní, musí vyjet a pokud vyjede jakýmkoliv způsobem na elektrický pohon, tak to bude ideální."

Ve Frýdku-Místku je zavedena MHD zdarma, která má motivovat k minimálnímu cestování po městě v klasických autech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy