Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek poslal mimořádnou finanční pomoc obcím, které zasáhlo tornádo

120 tisíc korun. To je částka, kterou akutně uvolnilo město Frýdek-Místek a poslalo je na pomoc obcím zasaženým ničivým tornádem. Peníze schválila mimořádně rada, která zatím víc ze zákona ani uvolnit nemůže. O další případné finanční pomoci by museli rozhodnout zastupitelé.

Hrůza, kterou si dokáže představit jen málokdo. Tornádo, které se přehnalo přes jižní Moravu za sebou nechalo minimálně 6 mrtvých. Další stovky lidí se zranily. Poničeno bylo na 1200 domů a více než 150 už jich bylo určeno k demolici. Po události se zvedla obrovská vlna solidarity, do které se zapojilo i město Frýdek-Místek. To schválilo zrychlenou finanční pomoc.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Mohli jsme rozhodnou o výši daru do té míry, do jaké to připouští zákon o obcích, to znamená poskytli jsme dar čtyřem obcím na jižní Moravě a to Mikulčice, Lužice, Hrušky, Moravská Nová Ves, ale samozřejmě postižena byla i další města České republiky a v severních Čechách se jednalo o obce Stebno a Blatno, čili jsme rozhodli i o poskytnutí daru vždy ve výši pro každou obec 20 tisíc i pro tyto obce."

Peníze byly odeslány přímo na účty postižených obcí. Během léta bude ale město v případě potřeby připraveno jednat ještě o další pomoci. Tu by už ale muselo schválit zastupitelstvo.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě jedná se o první pomoc tak, aby ta pomoc byla rychlá, ale pokud by se objevily ještě nějaké další odůvodněné požadavky, tak je město Frýdek-Místek připraveno ještě i další pomoc."

Na místě už pomáhají tisíce dobrovolníků a členů IZS, vznikla řada finančních sbírek, kam už lidé poslali přes neuvěřitelných 900 milionů korun. Všude se organizují sbírky materiální pomoci a pomáhají i lidé z Frýdku-Místku.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "My jsme v pátek vyhlásili sbírku tady pro občany města Frýdku-Místku, kdy okamžitě byly telefonáty a lidé opravdu byli ochotní. Měli jsme tři dodávky materiálu, jak úklidového, hygienické prostředky, deky, čistící prostředky, oblečení, pitný režim."

V případě, že byste se chtěli vyjet do obcí pomáhat, dbejte pokynů krizových štábů. Není možné tam vjíždět autem, ale dá se tam dojít pěšky, případně jsou v Hodoníně u Kulturního domu připraveny svozové autobusy. Nejlepší řešení je kontaktovat kulturní dům nebo přímo někoho v zasažených obcích, ať se domluvíte, kam přesně a kdy máte přijet pomáhat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyIng. Petr Bobek - pracov. Horní Tošanovice
Horní Tošanovice
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Příležitost pro každého s.r.o., Třinec
Třinec
od 28 000 Kč/měsíc

Detail

STEP Trans s.r.o. - pracoviště Krmelín, KONTAKTNÍ OSOBA Štěpán Pavel, tel.: 722 946 943, e-mail: doprava@steptrans.eu
Krmelín
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail