Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Český červený kříž, hasiči i lidé z Frýdku-Místku pomáhají obcím, které postihlo tornádo

Český červený kříž i obyvatelé Frýdku-Místku uspořádali sbírku materiální pomoci pro obce zasažené tornádem. Minulý týden tam odvezli několik dodávek věcí a Český Červený kříž se na místě také zapojil do odklízecích prací. Teď je tam hlavně potřeba stavební materiál a řemeslníci.

video: TV Polar

Následky řádění tornáda se budou odklízet ještě řadu týdnů, možná i měsíců. V prvních dnech po ničivé přírodní katastrofě byla potřeba hlavně materiální pomoc. Český červený kříž Frýdek-Místek zorganizoval sbírku a odvezl tam 3 dodávky různých základních potřeb. Když přijeli společně s dobrovolnými hasiči z Hukvald na místo, rozhodli se rovnou fyzicky pomáhat.

Tereza Pyšková, ČČK Frýdek-Místek: "Hrozný pocit, chodí tam lidi kolem baráků, nevědí, co mají dělat. Sami si neporadí. Viděli jsme dům, který se srovnával se zemí a lidi vedle něho seděli v pergole a nezbylo jim nic než čekat.
Dalibor Rojíček, SDH Hukvaldy: "Vydali jsme se do Lužic, kde nás krizový štáb poslal do jedné ulice do zahrádkářské oblasti, kde nezbylo skoro vůbec nic, byly tam stromy, trosky, budovy zničené, a tak jsme se tam s kolegy od hasičů a vojáků dali do odklízecích prací stromů."
Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "To se ani nedá popsat, je to prostě apokalypsa. Je to něco hrozného, kdo to neuvidí na vlastní oči, tak neuvěří. Je tam plno dobrovolníků, je tam plno lidí ochotných pomáhat, je to tam dobře zorganizováno, myslím si, že jenom aby lidé opravdu dbali těch pokynů, co se říká, že nemají jezdit všichni najednou."

Aktuálně na místě pomáhají také dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku. Okamžitě na katastrofu zareagoval i Vladimír Zybar, který díky sociálním sítím uspořádal další materiální sbírku.

Vladimír Zybar, organizátor materiální sbírky: "Říkal jsem si, že bude potřeba pro ty lidi něco udělat. Akorát byl problém sehnat nějaké skladovací prostory. Tak jsem se tady domluvil s vedením klubu a ti ochotně mi tady poskytli prostory a poté už to šlo samo. Lidi začali nosit věcné dary, oblečení, nářadí, hygienu."

Oblečení, jídla, tekutin a hygienických prostředků už je na místě dost, na to byl vyhlášen ve sbírkách stop stav. Teď je hlavně potřeba stavební materiál a řemeslníci, kteří pomůžou s opravou poškozených domů.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Chodí lidé pro hřebíky, pro kladiva, pro kleště a všecko si myslím bude dobře zužitkováno."
Vladimír Zybar, organizátor materiální sbírky: "Nářadí, prodlužovačky, fixy, latě, hřebíky. Můžou to lidé nosit sem do Hudebního klubu Pošta na adresu U Staré pošty 745, na Facebooku najdou na mě telefonní kontakt, takže není žádný problém kdykoliv od 8:30 do 13:30 zavolají a já jim poskytnu bližší informace."

Aktuální potřeby se mění téměř každý den. Podrobnosti najdete na Facebooku Domu kultury Hodonín nebo na centrálním webu Jihomoravského kraje jmk.cz

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy