Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karel Loprais, jeho život a Rally Dakar. Muzeum Beskyd pořádá unikátní výstavu

Šestkrát vyhrál slavný automobilový závod Rally Dakar. Slavný český Tuareg z Frenštátu, kdo jiný než Karel Loprais. Jaký byl jeho osobní život i profesní kariéra? To se dozvíte, když vyrazíte na unikátní a úplně první výstavu svého druhu, která probíhá až do září v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku.

Proč? Protože Karel Loprais. To je název mimořádné výstavy, ze které byl překvapený i samotný automobilový závodník. Nikdy totiž přímo o jeho životě žádné výstavy ještě nebyly. A i on sám se jim v minulosti bránil.

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Výsledek je nádherný, protože se jí podařilo dát dohromady všechny věci, které se podařilo nashromáždit. Ono toho bylo daleko víc a bylo to třeba soustředit, vybrat a umístit. Potom samozřejmě to je taky práce pána v muzeu, který to měl na starosti, to se mu taky povedlo."
Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Je to počin a takový záměr právě kurátorky výstavy paní Gabriely Daniszové. Kterou a okruh jejich blízkých přátel a blízkých přátel pana Lopraise napadlo, že mu tuto výstavu uspořádají. Ta myšlenka už padla v roce 2019, kdy pan Loprais slavil 70 let, a tak nějak se pomalu začaly sbírat různé materiály, fotografie a začalo se to řešit. No a jako prostor pro tu výstavu si vybrali Muzeum Beskyd, tedy frýdecký zámek."
Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: "Vždycky byly udělané výstavy pouze o jeho výsledcích, o Dakaru, o jeho autech. A já jsem chtěla ukázat, že je také člověk a člověk s ryzím charakterem."

Výstava je koncipována do třech místností, kdy první z nich je zaměřena na osobní život slavného závodníka.

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Jsou tam různé rodinné fotografie z jeho dětství, dospívání i ze současnosti. Dále tam jsou různé fotografie se známými osobnostmi, ať již ze zahraničí nebo s českými. Například tam jsou zajímavé fotky s panem Bolkem Polívkou, s bývalým prezidentem Václavem Havlem nebo s paní Danou Zátopkovou."

Právě ono soukromí, které málokdo zná patří mezi největší a nejzajímavější taháky výstavy.

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: " Těch příběhů za přípravu té výstavy jsem vyslechla mnoho a některé vůbec neznáme, nevíme. Protože pak Karel Loprais je introvert, takže dvě věty dohromady, to už na něho moc, ale ty příběhy jsou moc krásné, takže určitě ty příběhy a poté si myslím, že také ty úspěchy, které jsou tam vidět."
Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Je tam spousty fotek, které jsou třeba z mého mládí a rodinné s bratry. Je toho všeho chuť a kdo má trochu zájem, jak Dakar vypadal nebo o tom něco ví, tak se tam může dočíst o spoustě věcí."
Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Zároveň je tam taková perlička. Mohou se tam návštěvníci podívat na recept na legendární bábovku paní Lopraisové, která vždycky tuto tvarohovou bábovku pekla panu Lopraisovi, když jel právě na závody."

Druhá výstavní místnost už je věnována spíše profesní dráze závodníka.

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Návštěvníci se tady mohou dozvědět různé perličky ze závodů. Jsou tady různé fotografie, různé například pomačkané dveře, historky z různých nehod a také tady máme takové africké masky, což jsou suvenýry, které si pan Loprais právě vozil z toho Dakaru, a které on sbírá."

Třetí a poslední místnost propaguje samotný Dakar. Jsou zde různé knihy, novinové články i modely aut.

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Nejlepší určitě byl Hasičák, čtyřkolka, se kterým jsme dosáhli nejlepších umístění. Byli jsme na šestém místě v celkovém pořadí auto-kamion. A pak ještě čtyřkolka Puma, se kterou jsme absolvovali Dakar čtyřikrát a třikrát se nám podařilo vyhrát a jedou být druzí. Takže to je jednoznačně nejlepší auto. To je teď v současnosti umístěné v Národním technickém muzeu."

Každý, kdo se na výstavu přijde podívat, se může zapsat do návštěvní knihy, pan Karel Loprais ji totiž dostane na památku.

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: "Předpokládám, že spousta rodičů vyprávělo dětem o Dakaru, jak to bylo, kdo jezdil, kdo je Karel Loprais. Tak bych byla velice ráda, když se té výstavy zúčastní, když se nám zapíšou do té návštěvní knihy. Takže bych byla ráda, kdyby tam měl spousty krásných vzkazů."

V muzeu je zároveň k prodeji obnovené vydaní knihy Tuareg z Frenštátu, která byla doplněna o nové zážitky a fotografie.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy