Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Letiště Frýdek-Místek Bahno obsadí o víkendu obří modely letadel

Letiště ve Frýdku-Místku Bahně zažije o nadcházejícím víkendu setkání obřích modelů letadel. Jde o největší modelářskou akci na severní Moravě. Návštěvníci se mohou těšit na vynikající ukázky pilotáže více než osmdesátky modelářů, kteří přivezou přes stovku modelů.

Milovníci létání a modelářství mají vždy jednou ročně ve Frýdku-Místku šanci zažít unikátní podívanou. Na Letiště Bahno se totiž o víkendu sjedou modeláři z Česka, Slovenska i Polska, aby předvedli své obří modely letadel v akci.

Petr Řehák, Pobeskydský aviatický klub Frýdek-Místek: "Pořádáme na svém letišti už 21. ročník setkání modelů letadel. Je to vlastně největší modelářské setkání na severu Moravy a možná i na celé Moravě. Bývá účastno většinou až 100 modelů, většinou těch obřích rozměrů, kdy to jsou stroje kolem rozpětí kolem tří metrů."

V programu vystoupí i letecká skupina, která předvede letecké souboje z první světové války za doprovodu pyrotechnických efektů a odborného komentáře.

Petr Řehák, Pobeskydský aviatický klub Frýdek-Místek: "Rovněž vystoupí skupina recesistů, což je Výzkumný ústav valašského letectva, který se předvádí s malými stroji, kterých bývá ve vzduchu patnáct až dvacet, takovou bitvu o pálenicu slivovice v Poličné. Dále tady míváme velmi úspěšné české maketáře. Jsou to obyčejně vítězové evropských pohárů a dokonce i mistrovství světa v kategorii F4C, což jsou makety letadel."

K vidění budou také krásné stroje Československých letadel. Mezi největší modely bude určitě patřit Z 37 čmelák.

Petr Řehák, Pobeskydský aviatický klub Frýdek-Místek: "Budou tady dokonce dva. Jeden bude mít rozpětí 3,5 metru a druhý má rozpětí 4 metry. Pak tady bude skupina větroňářů, kteří předvádějí makety velkých větroňů. To znamená, že větroň je vyvlečen pomocí aerovleku motorovým modelem. Předvede samotný ten vlek toho větroně a nad plochou je pak odpojen z té vlečné šňůry a využívá termických proudů k vlastnímu létání. Velice pěkné vystoupení mívá pan Vičánek a pan Berg, kteří předvádějí Zlíny Z 143. Předvádějí nádhernou akrobatickou sestavu na hudební doprovod."

Stejně tak se mohou návštěvníci těšit i na model Hornetu poháněný skutečným turbínovým motorem, který dokáže letěl až rychlostí až 300 kilometrů za hodinu. Setkání modelů letadel proběhne tuto sobotu a neděli každý den od 9:30.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy