Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Anna Nováková psala 25 let kroniku Frýdku-Místku, v penzi ještě dopisuje dvanáctý díl

Téměř 25 let psala vlastnoručně kroniku města. Vždy si musela dát záležet na pravopisu a úhledném textu. Kronikářka Anna Nováková je dnes v penzi, přesto ještě vypomáhá s dopisováním dvanáctého dílu. Za svou práci získá cenu města za rok 2020.

Velká a těžká kniha se stovkami stran plnými ručně psaného textu. Při pohledu na ni může člověka napadnout, že jde o historický zápis. Ve skutečnosti je to kniha plná historie, kronika Města Frýdku-Místku.

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "Ta hmotnost asi 10 až 11 kilo a určitě zajímavé i to, že ty první kroniky byly z umělecké dílny význačného knihvazače Frýdku-Místku pana Olšáka. Mistr Olšák tomu věnoval obrovskou pozornost a ty kroniky byly krásné."

Paní Anna Nováková začala psát kroniku města v roce 1994. Tehdy dostala za úkol dopsat šestý díl, ve kterém se musela vrátit ještě do revolučního roku 1989.

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "Když jsem se musela vracet k těm letům před rokem 1994, tak jsem byla v archivu pro všechna ta usnesení, abych mohla napsat i ta jména, protože jak mi kdysi řekl někdo: „Kronika, to je čas, to jsou jména.“"

V dávné minulosti se různé kroniky a paměti psaly podle možností. Až v roce 1920 vzešel v platnost zákon, že každá obec musí mít ručně psanou kroniku. Kronikář musel umět úhledně psát a nesměl udělat žádnou chybu. Paní Nováková byla ideální kandidát. Už v mládí ráda četla a ve škole byla nejlepší v češtině.

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "Zároveň mě k tomu posunulo asi to, že jsem byla schopna psát dobré slohovky."

Do kroniky se pak zaznamenávalo veškeré společenské, hospodářské, kulturní i politické dění ve městě. Různé statistiky počtu obyvatel, či žáků ve školách.

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "Každý ten rok začínal pohledem na nějaké společenské dění. To odráželo tu atmosféru života celé společnosti, celé republiky bych řekla, protože třeba tam byly volby."

Paní Nováková byla navržena mezi osobnosti města a zastupitelé následně chválili, že získá cenu města za rok 2020.

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "Byla jsem hodně překvapená. Protože, když člověk odejde do důchodu, tak má pocit, že uzavřel tu důležitou kapitolu pracovního života a že už pak po mě nikdo nebude nic chtít. Samozřejmě, že už si na mě ani vlastně nevzpomene, takže to bylo hodně překvapivé."

Paní Nováková skončila jako kronikářka v roce 2018 a dnes by na penzi ještě ráda doma dopsala dvanáctý díl.

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "Když jsem opustila kroniku jako kronikářka, tak jsem cítila ještě povinnost ještě alespoň část přepsat ručně."

Od roku 2006 byl zákon o kronikách upraven, že se mohou zapisovat i do digitální podoby. Přesto je řada měst píše ještě dodnes i ručně.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyRenoFarma Beskyd, a.s. - pracoviště kravín Skalice
Frýdek-Místek
od 120 Kč/hod.

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště
Frýdek-Místek
od 93 Kč/hod.

Detail

Sad-Fasad Sistem s.r.o., pracoviště, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 15 200 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry