Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči odstřelili ve Frýdku-Místku 37 metrů vysoký komín

37 metrů vysoký komín u centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku šel k zemi. Roky už byl nevyužívaný a stál na ploše, kde se nyní postupně pracuje na rozšíření hřbitova. Odstřel dostala na povel pyrotechnická jednotka hasičů. Použila k tomu zhruba 20 kilogramů trhaviny.

Středa, krátce před 14. hodinou. 44 let starý komín sousedící s centrálním hřbitovem ve Frýdku-Místku jde k zemi.

Anketa: 1.) "Bylo to super, jak to odpálili." 2.) "Nám to bude trochu líto. My jsme si na něj už zvykli." 3.) "Myslím si, že pro mnohé je to stresová záležitost, hlavně že se nikomu nic nestalo, kluci z toho měli asi největší radost." 4.) "Mi se to líbilo, jak byl z toho ten kouř a jak to spadlo dolů, to bylo dobré." 5.) "Bylo to rychlé a kupodivu rána a kdo nestihl záběr, tak bude asi litovat. No a pro spousty lidí to byl určitě orientační bod a teď budou hledat další. Jestli ten hřbitov nebo restauraci, nevím."

Práce na odstřelu 37 metrů vysokého komínu se připravovaly zhruba týden.

Milan Ňorek, střelmistr HZS JMK: "Jsou náročné na výpočet, stanovení nálože, stanovení technologie toho odstřelu, tak aby ten objekt spadl požadovaným směrem a nedošlo k nějakému poškození nebo ohrožení okolí."

Komín byl původně součástí kotelny, která v minulosti vytápěla velké skleníky tehdejšího zahradnictví. To už léta neexistuje a město po něm vykoupilo pozemky.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Důvodem odstřelu tohoto komínu je výstavba centrálního hřbitova, druhé části. Komín se nachází právě v cestě budoucího chodníku, takže proto musí ustoupit stavbě."
Milan Ňorek, střelmistr HZS JMK: "Ten destrukční řez zabírá zhruba polovinu obvodu toho komínového tělesa. S tím, že nabito máme celkově zhruba 20 kilogramů trhaviny."

Demolice byla doporučena už v roce 2018 a Báňský úřad ji následně povolil v prosinci loňského roku. Kvůli covidu byla ale odložena až na srpen.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Zajímavostí je, že jsme mohli nechat zdemolovat ten komín nějakou stavební firmou, nicméně jsme to nabídli hasičům k tomu, aby to využili pro trénink a nácvik své pyrotechnické jednotky."
Milan Ňorek, střelmistr HZS JMK: "Každý komín je obtížné odstřelit, protože každá taková práce může přinést nějaká skrytá rizika, o kterých nemůžeme úplně třeba vědět, může být nějakým způsobem nějak porušená ta zeď nebo neúměrně zpevněná. Není to třeba v projektové dokumentaci a takové věci nás mohou překvapit. Snažíme se to eliminovat pečlivým průzkumem a přípravou."

Cihly, které na místě odstřelu zůstaly, si mohou zájemci libovolně odnést. Město začne s úklidem zbytků suti příští týden.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Ten komín je z krásných cihel, jsou to lícovky a odveze se to jako odpad na skládku."

První etapa rozšíření centrálního hřbitova by měla být hotová ještě letos. Termín kompletního dokončení je naplánován na říjen příštího roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy