Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sportovní kluby ve Frýdku-Místku budou moci peníze z dotací pro děti a mládež využívat po celý rok

Sportovní kluby ve Frýdku-Místku vítají změnu dotačního systému. Peníze od města nyní budou moci nově využívat po celý rok a vyúčtovávat až v novém roce. Zároveň město vyšlo klubům vstříc a nabídlo jim 80 procent peněz z nevyužitých dotací, které původně vrátily kvůli nečinnosti během covidu.

Frýdek-Místek dává ročně dvanácti největším sportovním klubům ve městě formou dotací zhruba 30 milionů korun. Tyto peníze jsou určeny pouze na podporu sportů dětí a mládeže. Donedávna je kluby nemohly využívat po celý rok, a to se nyní změnilo.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My jsme se nyní pokusili napravit některé nepříjemné situace. Nastavili jsme nové, myslím přívětivější podmínky pro spolky. A to ty, že mohou dotace používat po dobu celého roku. Čili až do 31. 12. a zároveň jsme k tomu velkému množství dokladů, které předkládají a tak dále, posunuli i vyúčtování, které bude probíhat během celého ledna až do posledního dne. Tohle překvapivě nebyla standardní situace ve Frýdku-Místku, i když takovým způsobem se to řeší ve většině obcí v České republice."

Sportovní kluby tuto změnu rozhodně uvítaly.

Radim Mamula, předseda FK Frýdek-Místek: "Co se týká dotací a posunutí vyúčtování, tak je to mimořádně vstřícný a konstruktivní krok, protože jsme se dostávali do určitých kolizí, kdy jsme museli prosincové náklady hradit víceméně ze zdrojů, které jsme si museli obstarat sami. Takže v tomto ohledu je to velký posun."

Dalším důležitým krokem bylo srovnání podmínek v rámci čerpání dotací pro všechny sportovní kluby. Některé totiž v loňském roce fungovaly jen částečně, jiné vůbec.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Víme, že dnešní doba je velmi složitá a v roce 2020 byla podpora různá, ale hlavně byla různá možnost čerpání těch prostředků, které jsme klubům poskytli. Ty smlouvy nebyly úplně precizní. Čili existoval rozdíl mezi tím, které kluby spotřebovaly dotace, opravdu celé a potom byly kluby, které se zachovaly zodpovědně a část dotací vracely a my jsme chtěli nějakým způsobem srovnat tu laťku. Takže jsme nabídli klubům, které vracely tu dotaci, možnost podat si individuální dotaci a navýšit ten příjem v roce 2021."

Nabídku dostaly čtyři kluby, všechny ji přivítaly a tři ji přijaly, pouze jeden ji nebyl schopen vyúčtovat.

Jiří Zaoral, starosta TJ Sokol Frýdek-Místek/ČSSD/: "Statutární město Frýdek-Místek učinilo vstřícný krok a vrácené dotace v hodnotě osmdesáti procent nám nabídlo na využití v roce 2021. Ale protože v roce 2021 i covid dál pokračoval a naše mládežnické extraligy nebyly na jaře a rozbíhají se až v srpnu letošního roku, tak proto jsme tento další příspěvek odmítli."
Radim Mamula, předseda FK Frýdek-Místek: "Co se týká nové nabídky ve věci poskytnutí zpětně vrácené dotace, tak to jsme samozřejmě uvítali, protože my jsme té úspory v tom loňském roce dosáhli bohužel díky covidu. Letošní rok je zase díky té obnově infrastruktury sportovní a tak dále. Větší frekvence tréninku, tak je to v podstatě na pokrytí těch souvisejících nákladů."

Všeobecně město podporuje formou různých dotačních programů zhruba čtyři desítky malých i velkých sportovních klubů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyLesní mateřská škola Malina z. s. - Komorní Lhotka
Komorní Lhotka
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Hyundai Glovis Czech Republic s.r.o. - průmyslová zóna, areál Hyundai
Nošovice
od 75 000 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - pracoviště Železniční stanice
Frýdek-Místek
od 4 325 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry