Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horská Chata Prašivá oslavila 100 let od svého otevření, u turistů je velmi oblíbená

Horská Chata Prašivá pod stejnojmenným beskydským vrcholem slaví 100 let. Stavět se sice měla už počátkem minulého století, kvůli I. světové válce však byla otevřena až v září 1921. V posledních letech prochází díky nadšencům a sponzorům také řadou oprav, i proto je turisticky velmi vyhledávaná.

Mezi turisty je chata Prašivá velmi oblíbená. Snadno dostupná je z několika směrů. Lidé oceňují dobrou kuchyni, klasické turistické ubytování i možnost vystoupat na rozhlednu. Podoba chaty je přitom věrná době jejího vystavění v roce 1921.

Jaromír Polášek, Muzeum Beskyd: "Práce šly velice rychle. V létě už byly vykopané sklepy, vodojem, začalo se roubit, stavět a v září chata byla připravená na slavnostní otevření. Přišlo tehdy více jak 2500 lidí."
Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: "Já jsem tady teď dvě noci spal a v té chatě je všechno bezvadně opraveno. A jelikož jsem tady byl, když se to dělalo, tak vím, že tady chyběly kusy vnějších trámů, které byly shnilé a všechny ty trámy nahradili, nikde to nezáplatovali něčím moderním, jiným."

Celodřevěné stavení prošlo v minulých sedmi letech průběžnými opravami. Potřebné peníze se podařilo získat díky sbírkám i štědrosti radnic v okolí.

Martin Stiller, provozovatel Chaty Prašivá: "Ale samozřejmě je důležité zdůraznit ta podpora veřejnosti. Ty stovky a stovky dobrovolníků, kteří tady pomohli. Odpracovalo se tady 15 tisíc hodin dobrovolnických prací, tak to musí samozřejmě musí být někde vidět. Zmíníme třeba kompletně celé interiéry, ať už je to Valečkův sál, historická Bezručova jizba nebo ta nová banketka, které teď říkáme klubovna Klubu českých turistů. Samozřejmě kuchyň, výčep, chodby pro hosty jsme zrekonstruovali, taky ve dvou etapách pokoje."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem rád, že se mohu dneska zúčastnit oslav stého výročí založení chaty na Prašivé a zároveň jsem rád, že město Frýdek-Místek, i když chata není na jeho katastru, podpořilo několikrát i v rámci projektu Daruj F-M rozvoj této chaty, protože nejeden občan města je její pravidelný návštěvník a co popřát. Snad další úspěšné stovky k existenci a ukázněné turisty a hodně štěstí."
Anketa: 1.) "Opravovat se to opravovalo pěkně. Není to jak na Slaviču, jak nám to tam teď zburali." 2.) "Jsme tu poprvé vůbec. Jsme ze Vřesiny u Hlučína a přijeli jsme se podívat jen na takový krátký výlet. Nevěděli jsme, že teda je dneska takový vzácný den."

Prašivá je přitom první vrchol navštěvovaný turisty.

Jaromír Polášek, Muzeum Beskyd: "Už hluboko na rozhraní středověku a novověku v 16. a 17. století. Přesně na tomto místě stála salaš. Byly zde stany a na začátku 17. století majitel frýdeckého panství hrabě Bruntálský z Vrbna zde vždycky na jaře odpočíval a dělal takovou ozdravnou kúru."

Významným poutním místem je okolí od roku 1640, kdy tady byl vystavěn dřevěný kostel svatého Antonína Paduánského.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyHyundai Glovis Czech Republic s.r.o. - průmyslová zóna, areál Hyundai
Nošovice
od 75 000 Kč/měsíc

Detail

Lesní mateřská škola Malina z. s. - Komorní Lhotka
Komorní Lhotka
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - pracoviště Železniční stanice
Frýdek-Místek
od 4 325 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry