Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Memorandum o spolukandidatuře Frýdku-Místku na Evropské hlavní město kultury 2026 je podepsáno

Města Frýdek-Místek a Žilina podepsala memorandum o spolupráci měst v kandidatuře na Evropské hlavní město kultury 2026. Mezinárodní projekt má název Žilina – Beskydy a je do něj zapojeno i polské město Bielsko-Biala.

Zástupci Frýdku-Místku v čele s primátorem přijeli na radnici v Žilině, aby s tamními představiteli prodiskutovali plány v oblasti kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2026. Frýdek-Místek se totiž rozhodl stát spolukandidátem. Návštěva měla také za cíl podpis memoranda o spolupráci obou měst. Žilinu kromě Frýdku-Místku podpoří i polské město Bielsko-Biala.

Peter Fiabáne, primátor Žiliny: "Velmi mě těší, že naším partnerským městem, s panem primátorem města Frýdek-Místek, jsme před pár minutami v prostorech radnice města Žilina podepsali společné memorandum, které blíže definuje naši spolupráci v rámci projektu Evropského hlavního města kultury 2026."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Město Frýdek-Místek a Žilina spolupracují již roky na přirozené bázi. A dnešní podpis memoranda je jen přirozeným vyvrcholením této spolupráce a dává oběma městům, společně s Bielsko-Bialou, všem třem městům, tomu trojúhelníku a Beskydám obrovskou šanci, aby celý ten region nějakým způsobem se nadýchl. A ta spolupráce, která je přirozená, dostala nový tah a otevřela nové možnosti."

Společný projekt dostal název Žilina – Beskydy. Zapojená města tvoří symbolický trojúhelník v Euroregionu Beskydy, který má zhruba 1,4 milionu obyvatel a obrovské množství turistických, kulturních a společenských možností.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Pokud mohu mluvit za Frýdek-Místek, tak jsem velice rád, že se tak stalo a přirozeně projekty, které ve Frýdku-Místku máme připravené, tímto memorandem dostávají energii a věřím, že přispějí k tomu, aby Žilina byla úspěšná ve své kandidatuře."

V případě úspěchu v kandidatuře se Frýdku-Místku otevřou nové možnosti v oblasti dalšího rozvoje kulturních aktivit ve městě. Předpokládá se také větší šance pro získání dotací na vytvoření kulturního centra, které má vzniknout rekonstrukcí a propojením Národního domu, Moravia Banky a stavby Nové scény podle návrhu architekty Evy Jiřičné se sálem pro 450 diváků. Všechny tři projekty totiž tvoří jeden funkční celek. V plánu je také řada dalších aktivit, které se postupně rozjíždějí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyÚřad práce České republiky, KrP Ostrava, KoP Jablunkov
Jablunkov
od 21 710 do 31 820 Kč/měsíc

Detail

VITALITY CZ, s.r.o. - Bystřice
Bystřice
od 8 100 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry