Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na opravu věže kostela ve Skalici se vybralo ve sbírce Daruj F-M 513 tisíc korun

Ve Skalici u Frýdku-Místku se dokončuje oprava věže kostela svatého Martina. Lidé na ni ve sbírce Daruj F-M přispěli přes 313 tisíc korun. Dalších 200 tisíc pak dodalo město. Po dokončení oprav plánuje farnost uložit do věže poselství pro další generace, i fotografii symbolického šeku.

Přímo před opravovanou věží kostela svatého Martina ve Skalici u Frýdku-Místku se sešli zástupci města se zdejším farářem, aby mu předali šek na více než 513 tisíc korun. Peníze jsou ze sbírky Daruj F-M.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Jsme překvapený, částkou, která se vybrala. Takže všem dárcům děkuji."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Podařilo se nám opět dokončit další projekt z programu Daruj F-M. Dle mého názoru byl velmi úspěšný. Podařilo se vybrat přes 300 tisíc korun na kostel svatého Martina ve Skalici. Myslíme si, že projekty tohoto typu by určitě mohly pokračovat. Jejich příjem stále funguje, takže čekáme na další podněty a další projekty do programu Daruj F-M a budeme určitě v něm pokračovat."

Sbírka trvala přes půl roku. Město má pravidlo, že vybranou částku zdvojnásobí, nejvíce však ale přispěje 200 tisíc korun.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Projekt Daruj F-M, který město realizuje už delší dobu je zajímavý v tom, že ukazuje, jaký je skutečný zájem občanů o jednotlivé památky, o dominanty města. A jsem rád, že kostel ve Skalici je právě tím místem, kde i pana faráře příjemně překvapila ta částka, kterou se podařilo vybrat."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslíme si, že peníze byly využity na správný účel. Skaličané jsou zajisté rádi a těšíme se, že bude kostel zase opraven."
Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Udělali jsme komplet novou věž. Od začátku, to znamená krovy, krytinu a omítky. Makovice bude zlatá a kříž bude opraven a zabezpečen. Jako hromosvod a tak dále."

Právě makovice se sundala z věže před měsícem a odhalila sto let staré dokumenty o předchozí rekonstrukci kostela s dalšími nejstaršími zápisy ze 40. let 18. století.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Budeme tam dávat originály zpátky. My jsme to připravili, zvětšili pro veřejnost, aby se na to mohla podívat. Něco o tom přečíst, takže jsou připravené dokumenty a zpátky originály se vrátí na to místo, kam patří."

Kromě původních dokumentů se přidají do makovice i ty z dnešní doby.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Máme tam nějaké dopisy, které připravujeme. Pár fotek z oprav a také fotka z předání šeku."

Oprava věže kostela, který příští rok oslaví 400 let, vyjde na více než 1 milion korun. Sbírka Daruj F-M aktuálně vybírá peníze na pořízení automobilů pro mobilní hospicovou službu Charity Frýdek-Místek a na záchranu stodoly ve Faunaparku.

Nahlásit chybu


K tématu
ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

DENIM TRADE s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 15 800 Kč/měsíc

Detail