Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek dokončil tříletou opravu 158 bytů v penzionu pro seniory

Závěrečnou část rozsáhlých oprav má za sebou penzion pro seniory na Lískovecké ulici. Rekonstrukce se postupně dotkla celkem dvou stovek nájemníků, kteří žili v nedůstojných podmínkách.

Kompletně nové koupelny i kuchyňské kouty čekaly po náročné rekonstrukci na uživatele penzionu pro seniory na Lískovecké ulici ve Frýdku-Místku.

Jiřina Janečková, klientka penzionu pro seniory: "No to se mě líbilo, já jsem spokojená a byla jsem od začátku, od 96 roku jsem tady a spokojená."

Jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje byly původně v zoufalém stavu a staly se terčem kritiky. Na staveniště se penzion změnil v polovině roku 2018. Řemeslníci v průběhu tří let odstranili celkem 158 umakartových bytových jader a vyzdili nová. Rekonstrukce byla rozdělena do čtyř etap.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Muselo se to dělat postupně. Senioři poté buď šli k rodině a nebo měli k dispozici pohotovostní byty, které jsme taky zřídili v roce 2018. Myslím si, že to je věc nezbytná. Ty podmínky, ve kterých oni žili, nebyly důstojné a já jsem rád, že se to podařilo v tom roce 2018 zrealizovat a rozjet do té dnešní podoby, do té etapy, která dneska vlastně končí."
Jaroslav Chlebek, ředitel Penzionu pro seniory F-M: "Náročné to bylo. Nejenom po té stránce stavební, ale hlavně i co se týče zajištění náhradního ubytování pro seniory, ale nakonec se nám to všechno podařilo a myslím si, že ten funkční prostor potřebný k zabezpečení činností, aby ten člověk si zašel na tu toaletu bezpečně, umyl se, osprchoval, že to teď ty nové koupelny plně splňují."

Kuchyně mají nové sporáky a digestoře. Nové jsou také rozvody elektřiny a odvětrávání koupelen.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Rekonstrukce zdejších bytových jader byla opravdu náročný projekt. Pro seniory není jednoduché se stěhovat. Navíc ještě dvakrát v měsíci, vystěhovat se do náhradního bytu, počkat na tu rekonstrukci a vrátit se zpátky. Je to opravdu složité. Tento projekt zásadním způsobem zvyšuje kvalitu, komfort toho bydlení tady v penzionu pro seniory a já bych chtěl poděkovat všem, kteří se na tomto projektu podíleli."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jsem rád, že město se pouští i do investičních akcí, které nejsou náročné pouze finančně, ale jsou náročné i organizačně. A nejsou to jenom ty rychlé akce, které vypadají hezky, protože jsou stejně důležité. A za město chci říct, že určitě toto není poslední investiční akce tohoto typu a že je potřeba, aby město dělalo i akce, které nejsou tak populistické a aby se staralo o svůj majetek a staralo se o občany, kteří tu pomoc potřebují."

Celkové náklady na rekonstrukci vyšly město na 44 milion korun. Budova penzionu prošla také částečným zateplením za 8,5 milionu. Z toho 3,2 milionu hradila evropská dotace.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy