Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Báň věže kostela ve Skalici opět uchovává dokumenty pro další generace

Novodobé dokumenty o historii farnosti, pamětní mince, ale i vzkazy pro další generace. Báň na věži kostela ve Skalici u Frýdku-Místku opět získala časovou schránku s různými dokumenty. Farnost tam navíc vrátila také všechny původní materiály nalezené při rekonstrukci. Nejstarší dokumenty byly z první poloviny 19. století.

Sada připravených dokumentů, které půjdou do časové schránky v báni věže kostela svatého Martina ve Skalici u Frýdku-Místku. Každý z pozvaných hostů něčím přispěl a také se všichni společně podepsali na dokument o poslední opravě věže.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Úplně jsem nadšený a děkuji za tu účast primátora města, zastupitelů města, památkářů, farníků, pana místostarosty z Raškovic i představených firem."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Doufám, že opravená věž a báň zůstane dlouho nahoře a ty artefakty, které jsme do ní dneska vložili, objeví opravdu ideálně ne naši synové a dcery, ale vnuci a vnučky. A věž a kostel bude sloužit občanům Skalice."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Za město Frýdek-Místek jsme přispěli pamětní mincí k 750. výročí založení Frýdku-Místku. Je stříbrná, hodnotná, tak doufáme, že budoucím generacím se bude líbit, až časovou schránku otevřou."

Nechyběly ani respirátory, jako symbol nelehkého covidového období. Farnost si připravila dopis kronikářky Věry Pánkové i další dokumenty.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Taková básnička. Z naší strany krátká informace ohledně dějin farnosti a obec Raškovice svůj dokument, který byl připravený předem. To nevíme, to je překvapení pro další generace, co tam dali."
Václav Průcha, místostarosta Raškovic: "Milí Raškovjané, věříme, že náš vzkaz a pozdrav naleznete, i když za velmi dlouhou dobu a s radostí a pochopením té doby si jej přečtete. Dovolujeme si také zaslat několik střípků informací o naší, vaší kouzelné vesnici. Děkuji."

Do báně se také vrátila původní schránka s originálními dokumenty z první poloviny 19. a 20. století.

Milan Žák, majitel firmy ARTES: "Máme s tím zkušenosti, děláme to běžně. Teď jsme to třeba dělali na věži v Palkovicíh a čeká nás to ještě na věži v Bernarticích. My jsme dělali novou konstrukci věže. Repliku podle původní stavby a dělali jsme oplechování, pozinkovaným plechem."

Oprava věže je už u konce. Ve sbírce Daruj F-M na ni lidé přispěli přes 313 tisíc a dalších 200 tisíc přidal Frýdek-Místek. Další peníze byly z farnosti, kraje, od obce Raškovice a z dotací. Oprava vyšla na více než 1 milion korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy