Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ubytovací zařízení pro seniory ve Frýdku-Místku zakázaly návštěvy

Zhoršená epidemická situace opět nutí sociální zařízení k mimořádným opatřením. Ubytovací zařízení pro seniory ve Frýdku-Místku zakázaly návštěvy. Příbuzní mohou s klienty komunikovat přes webkamery a v Domově pro seniory mohou využít speciálně upravenou setkávací místnost.

Poté co byl vydán zákaz návštěv ve všech krajských nemocnicích, se nyní postupně v některých městech z preventivních důvodů přidávají i pobytová zařízení pro seniory. Ve Frýdku-Místku se k tomuto kroku rozhodli s příchodem měsíce listopadu.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My jsme tu situaci kontrolovali, na základě toho jsme uzpůsobovali ten režim chodu domova. To znamená, minulý týden už jsme omezili návštěvy na 30 minut na pokoj na jednoho uživatele. Nutno podotknout, že než se tady toto dělo, než se ta situace v kraji zhoršila, tak jsme celou dobu měli nastavena platná opatřená, která jsme dodržovali. To znamená, pouštěli jsme opravdu návštěvníky, kteří měli očkování nebo měli negativní antigenní nebo PCR test. Dále jsme měřili teplotu na vstupu, ale ta situace ve Frýdku-Místku se nadále zhoršovala, že jsme šli do toho kroku, že od 1. listopadu, od pondělí máme zavřeno úplně."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Vhledem k tomu, že počty nakažených covidem-19 a hospitalizovaných opět stoupají, jsme po diskuzi s řediteli našich pobytových zařízení přistoupili k omezení návštěv v našich pobytových zařízeních. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet a hned, jak to bude možné, tak ta omezení zase stáhneme."

Například domov seniorů navíc bojoval v posledních týdnech s nárůstem nemocných klasickou chřipkou.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Není to jenom o covidu. My každoročně zavíráme domov už jenom kvůli tomu, že jsou respirační onemocnění. Klasická chřipka. Jsme v tuto chvíli měli několik uživatelů, kteří prodělali toto onemocnění. Nutno podotknout, že opravdu 80 procent imobilních uživatelů je v domově právě proto, že už se nemůže o sebe starat v domácím prostředí. Potřebují nepřetržitou péči. Proto jakékoliv onemocnění, nemusí to být covid, je pro ně opravdu nebezpečné."

Domov pro seniory, Penzion pro seniory i odlehčovací a sociální služby Hospice, tak mají omezené návštěvy.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "U pacientů hospicových služeb se ten zákaz netýká. Nicméně ty návštěvy jsou omezeny tím způsobem, že ta návštěva musí mít nasazený respirátor. Musí si vydezinfikovat ruce a splnit ještě další podmínky, aby mohla být vpuštěna na návštěvu."

Klienti všech zařízení mohou ale využít náhradní možnosti kontaktu se svými blízkými.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Když máme zavřeno, tak návštěvníci mohou použít tablety, to znamená videotelefon, přes Skype nebo WhatssApp. Dále tady máme v provozu návštěvnickou místnost, kterou jsme zařídili v průběhu minulého roku. Návštěvníci, kteří chtějí navštívit svého uživatele se musí dopředu zaregistrovat. Dostanou termín na konkrétní návštěvu. Z praxe víme, že je to nějakých 20 až 30 minut, je to dostačující. Funguje to tak, že se jde z bočního vstupu do budovy. To znamená nezachází se vůbec do budovy domova."

Ze 196 uživatelů domova je 170 očkovaných a v současnosti už 130 z nich projevilo zájem o třetí očkovací dávku. Očkování probíhá v Domově pro seniory Frýdek-Místek v těchto dnech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy