Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek pořídil záchrance přenosný ultrazvuk, přispěje k záchraně životů

Město Frýdek-Místek pořídilo zdravotnické záchranné službě nový přenosný ultrazvuk. Frýdecko-místecká záchranka se tak stala třetí v kraji, která bude vozit v sanitním voze toto zařízení pro rychlou diagnostiku. Město na ni přispělo dotací 200 tisíc korun.

Špičkové zařízení, které dokáže velmi rychle odhalit zdravotní problém a urychlit poskytování přednemocniční neodkladné péče. To je malý a přenosný ultrazvuk. Nově ho darovalo město Frýdek-Místek zdejší záchranné službě.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Dar je pro nás velmi cenný. Bude to určitě zvýšení kvality péče o naše pacienty. Není to každodenní přístroj k použití, ale určitě máme závažné stavy, ke kterým se bude hodit. Jako například poranění hrudníku, krvácení do hrudníku, pneumotoraxy. Anebo potom taková záležitost, která by mohla být každodenní, ale není stěžejní. A to je vyhledávání a zajišťování žilní linky, když má pacient špatné žíly."

Moderní technologie pomůže předejít zbytečnému prodlení při určování diagnózy a významně přispět k úspěšné záchraně života nemocného či zraněného.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Díky tomu se zvýší úroveň péče o pacienty v našem městě. Město se tak podílí na záchraně životů. Jde o úplně novou spolupráci. Zatímco s nemocnicí město spolupracuje již dlouhá léta, tak se zdravotnickou záchrannou službou jsme tady tímto projektem navázali úplně novou spolupráci. Já bych chtěl poděkovat všem, kteří se na projektu podíleli. Chtěl bych poděkovat i dobrovolným hasičům, konkrétně Zdeňku Blechovi, který nás na tuto myšlenku přivedl."
Zdeněk Blecha, dobrovolný hasič, zastupitel Frýdku-Místku/ANO/: "Je to bezva, protože šlo o jeden z prvních projektů nebo o takovou první myšlenku v rámci nové koalice. A jsem rád, že se to setkalo s podporou a podařilo se to dotáhnout do zdárného konce."

Přístroj pracuje na akumulátor, má dotykový displej a umožňuje přenos dat. Město na něj přispělo částkou 200 tisíc korun.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jsem rád, že bez ohledu na to, kdo je zřizovatelem záchranné služby, máme dobré vztahy i jako město a dotace, kterou jsme schválili na pořízení tohoto potřebného přístroje, určitě pomůže zejména občanům ve městě a v jeho okolí. A myslím si, že pokud máme tu možnost, tak bychom měli spolupracovat a měli hledat cesty, jak zejména tyto služby, které jsou opravdu důležité, počítají se v nich minuty, tak aby fungovaly opravdu perfektně."

Použití ultrazvukových přístrojů je cesta budoucnosti. U záchranných služeb se začínají tyto přístrojy objevovat v posledních pěti letech. A frýdecko-místecká záchranka se tak díky němu zařadí mezi nejmoderněji vybavené nejen v kraji, ale v celé republice.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "V kraji v současné době budeme mít teď tři přístroje. Doufejme, že v příštím roce ještě jeden koupíme nebo dva. Takže my víceméně ta vozidla, kde jsou lékaři, budou vybavena těmito přístroji. V tuto chvíli samozřejmě Frýdek je v čele. Opava, Frýdek a Ostrava jsme tyto první vlaštovky, které mají toto vybavení."

Letos zdravotníky čeká zaškolení a od Nového roku budou přístroj vozit v prvosledovém vozidle rendez-vous.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy