Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Architekt Frýdku-Místku jezdí rozlévat svařák a diskutovat s lidmi o budoucím vzhledu města

Záleží vám na vzhledu Frýdku-Místku? Přijďte osobně říct svůj názor hlavnímu architektovi. Ten uspořádal už dvě setkání s obyvateli na různých místech. Další proběhne ve čtvrtek. Akce pořádá město v rámci programu Zapoj F-M. Cílem je, aby se lidé zapojili do spolurozhodování o změnách ve městě.

U nábřeží řeky Ostravice hned vedle červeného mostu rozbalil hlavní architekt Frýdku-Místku malý infostánek. Během chvíle postupně přicházeli lidé, kteří s ním debatovali o budoucí podobě zdejšího nábřeží.

Anketa: 1.) "Je to moc hezké, protože je tady kus přírody. Pěkné přírody."
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Z našeho pohledu chceme, aby se ty břehy, ta berma, stala přístupnější pro lidi. Aby se tam dalo snadněji dojít s kočárkem, aby tam pěší nemuseli chodit v bahně, aby bylo kde si dát deku, kde posedět. Aby prostě se daly ty břehy využívat k rekreaci lépe než teďka."

Lidé, kteří sem chodí na procházky by uvítali hlavně rozšíření stezky pro chodce.

Anketa: 1.) "No, kdyby tady byl druhý chodníček pro cyklistky nebo prostě jeden pro cyklisty, druhý pro chodce. Aby se ti chodci tam nemotali mezi těmi cyklisty a mezi těmi, kteří jsou bezohlední a nedávají pozor. Staří lidi jim tady překážejí prostě. 2.) "No tož abych to podpořila tu stezku. A ty lavičky tam u splavu." - Takže to byste tady chtěla vybudovat? - To bych chtěla, to by nám ulevilo, to by se nám líbilo. Protože je jich hodně a hodně lidí tady chodí, s dětmi a ty kola mezi nimi, není to dobré."

Diskuze a nové nápady. To je cíl tří setkání, které architekt postupně pořádá s veřejností.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Jsou o lidech, chceme, aby se začali vyjadřovat k záměrům, které město má. Které jejich volení zástupci tady chtějí realizovat. A aby se i podíleli na tom, jak ty projekty vypadají, jak se vyvíjejí. Aby věděli o tom procesu co nejvíce, aby byli informovaní a byli do toho zapojení od začátku až do konce. Aby nám sdělili ten názor na to, aby my jsme s tím mohli pracovat, abychom měli zpětnou vazbu od nich a aby se ten projekt vyvíjel ku prospěchu všech."

Další a zároveň poslední setkání, při kterém bude městský architekt nalévat diskutujícím opět svařák, proběhne ve čtvrtek 2. prosince na stejném místě.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "To bude k cyklostezce tady na Rivieře, protože víme, že na ulici 1. máje od křížového podchodu, až tady ke staroměstskému splavu, tam prostě lidi chodí přes sídliště, jezdí tam na kole. A my chceme zvýšit jejich bezpečnost a chceme rozšířit síť cyklostezek ve městě tak, aby je mohl každý den každý, kdo třeba jede do práce, do školy na kole, využívat bezpečně, hlavně děti."

V rámci tohoto tématu se architekt setkal už s negativní odezvou.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Že bychom ji měli zrušit, že není třeba, že je to nebezpečná věc, taková cyklostezka. Ale právě proto máme to setkání. Potřebujeme si s těmi lidmi vysvětlit o co vlastně jde. Co to může přinést a co je to bezpečí, tady v tomto případě."

Setkání proběhne od 15. do 18. hodin. Město je pořádá v rámci nového programu Zapoj F-M. Další budou probíhat příští rok.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy