Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek připravil na náměstí adventní program alespoň pro děti

Frýdek-Místek chce v předvánočním čase dělat radost alespoň dětem. Z adventního programu tak připravilo na náměstí živá zvířátka, fotokoutek, zvoničku i Ježíškovu poštu a dřevěný betlém. Přípravy na adventní trhy se musely kvůli novým vládním nařízením bohužel zastavit.

V pondělí ráno přijel na náměstí Svobody v Místku tahač, který přivezl vánoční strom. Letošní se zdál být možná opět o něco větší. A tak musel kamion s přívěsem projíždět přes náměstí velmi pomalu. Za velkého zájmu kolemjdoucích následně začala instalace stromu na tradiční místo poblíž kašny.

Anketa: 1.) "Pěkný stromeček. Stromeček jako stromeček, ať vyrostl, jak vyrostl." 2.) "Pěkný, je pěkný." 3.) "Je krásný, ale bude krásnější, jak bude nazdobený. To určitě a už měl být nazdobený." – Co letošní Vánoce? Jak to vnímáte? – "No velice špatně. Doba je zlá a uvidíme, co dál. Musíme věřit, že bude líp." 4.) "Je to smutné letos, chybí stánky, bohužel. Musíme se s tím smířit." – A stromek? – "Stromek je hezký, pěkně vybrali."

Po instalaci na místeckém náměstí následoval převoz stromu na náměstí ve Frýdku.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Oba ty stromy pocházejí z ulice Lískovecká. Zatímco na místeckém náměstí stojí zhruba dvanáctimetrový smrk pichlavý, tak na frýdeckém náměstí zhruba osmimetrová douglaska. Následující dny naši zaměstnanci prováděli pak zdobení."

Frýdek-Místek letos do poslední chvíle plánoval otevření tradičního adventního městečka. Vyhlášení nouzového stavu minulý týden ale všechno změnilo.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Do tohoto procesu vstoupilo nařízení vlády, které omezilo mnoho činností včetně konání adventních trhů, konzumace alkoholu na veřejnosti a tak dále. My jsme i přesto dále zvažovali možnosti, jak co nejvíce zachovat vánoční tradice, atmosféru ve městě."

Primátor svolal krizový štáb, kde se po diskuzi s členy integrovaného záchranného systému, hygienou, a hlavně s vedením nemocnice usoudilo, že pravděpodobně nebude dobré řešení se snažit vládní nařízení obejít. Proto se přistoupilo alespoň k plánu, zařídit adventní program pro děti.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já osobně příliš nechápu to rozhodnutí, že venkovní a farmářské trhy jsou více nebezpečné než třeba přeplněná obchodní centra. Nicméně v této době, kdy se dá předpokládat, že nás čekají možná ještě další omezení. A my jsme byli v situaci, kdy jsme ještě neměli to adventní městečko ani postaveno, tak jsme došli k závěru, že zachováme zejména program pro děti. Pro děti, pro které je důležitý svítící vánoční stromeček, na náměstí budou živá zvířátka, bude tam betlém, bude tam Ježíškova pošta, zvonička, takže děti mohou naspat Ježíškovi. Mohou se s rodinou projít po tom krásně rozsvíceném náměstí včetně vánočního stromu. Věřím, že čas adventu není jenom o tom, abychom si nakoupili, ale je o tom, abychom hledali cestu k sobě a abychom se svými nejbližšími, rodinou a přáteli, absolvovali chvíle, které se opakují jenom jednou za rok. A věřím, že rozhodnutí, které jsme teďka udělali, tak společně oceníme v budoucnu."

U vánočního stromu bude také tradičně kasička, kam mohou lidé přispívat do sbírky na pořízení přenosného defibrilátoru pro Český červený kříž.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy