Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová smlouva mezi Faunaparkem, Slezanem a Frýdkem-Místkem ochrání městské dotace do areálu

Frýdek-Místek podepsal smlouvu s Faunaparkem a společností Slezan Holding, která bude hlídat městské peníze. Faunapark, který město finančně podporuje je totiž u Slezanu v nájmu a kdyby se v budoucnu něco stalo, Slezan by tak musel všechny městské investice do areálu vrátit.

V roce 2013 byla založena iniciativa Spolek pro Faunapark Frýdek-Místek. Ta se dohodla, že kdysi slavný park Landsbergerů z roku 1890 dá postupně do pořádku. Vše začalo pronájmem areálu od společnosti Slezan za symbolickou cenu a následovaly tisíce hodin práce dobrovolníků, které stále nekončí. Ale výrazně pomohlo i město.

Jiří Kajzar, námětek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Město poskytlo v minulosti dotaci v řádu 400 tisíc korun a byla tady kritika, že město zhodnocuje cizí majetek, majetek Slezanu."

Proto se nyní město rozhodlo uzavřít s Faunaparkem a Slezanem smlouvu, která zajistí ochranu veřejných peněz.

Jiří Kajzar, námětek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "V případě, že by náhodou došlo, což nikdo nemá v úmyslu. Ale kdyby náhodou z nějakých důvodů došlo k výpovědi té nájemní smlouvy pro Faunapark, tak v tom případě Slezan vrátí všechny vložené prostředky do toho majetku, které tam dalo město. A Faunapark potom recipročně ty prostředky vrátí městu. Takže město o nic nepřijde. My si myslíme, že k tomu nedojde, ale tím pádem můžeme o to víc financovat a pomáhat Faunaparku, protože to město dělá a my to podporujeme."
Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Je to velice dobrá zpráva. Je to i zhodnocení naší osmileté dobrovolnické práce. A prakticky můžeme ten park posunou trošku dále. Začít třeba se dívat na obnovu jezírka a už nám nikdo nemůže říct, že zvelebujeme soukromý majetek. My naopak se snažíme zvelebovat srdce našich nejbližších, našich dětí a našich spoluobčanů, aby měli i trošku radosti a ponaučení v tom parku."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Za každým úspěšným projektem stojí člověk, který ho táhne, a to je pan Dvořáček. Ale zároveň každý úspěšný projekt stojí na spolupráci a tady jsem rád, že se podařilo spojit tři subjekty. Jedním je Spolek pro Faunapark, druhým je město a třetím je vlastník těch areálů společnost Slezan. A všechny tři strany projevily dobrou vůli a našly cestu, jak nastavit tu spolupráci dlouhodobě. Tak aby byly zároveň ochráněné investice města, byl zajištěn rozvoj Faunaparku a nebyly omezeny práva vlastníka toho areálu."
Jiří Karásek, předseda představenstva společnosti Slezan Holding: "Dáváme jasně najevo, že hodláme dlouhodobě pronajímat a poskytovat ty pozemky spolku a dlouhodobě tu aktivitu podporovat. Děláme to pro lidi, aby mohli do parku chodit, využívat ho, aby tam chodily školy a školky a děti a tak dále. Takže cílem je to, aby ten park byl využíván občany města."

Aktuálně se podařilo opravit střechu stodoly a letos se bude pracovat třeba na výbězích pro zvířata. Faunapark pořádá také pro děti řadu naučných programů o přírodě i ekologii. Za rok 2021 prošlo takto parkem na 2300 dětí.

Nahlásit chybu


K tématu
Tomáš Lehnert - pracoviště Staříč
Staříč
od 45 000 Kč/měsíc

Detail

Marcela Jargašová - FERMONT - pracoviště
Třinec
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail