Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek zve na projednání architektonického návrhu proměny Zátiší

Proměna oblíbeného výletního místa Zátiší ve Frýdku-Místku je téměř za dveřmi. Město v rámci participativního rozpočtu připravilo na úterý 31. května debatu nad návrhem architektky Laury Doležalové. Lidé se mohou přijít seznámit, jak zapracovala jejich návrhy do nové podoby místa.

Plánovací den na Zátiší si na konci března nenechaly ujít davy lidí. Všichni se totiž zajímali o to, jak by se mohlo oblíbení výletní místo v budoucnu proměnit. Lidé měli také řadu nápadů, co na místě vybudovat nebo zlepšit.

Anketa: 1.) "Co bych tady uvítala já za sebe, tak určitě nějaké šikany zpomalující auta a cyklisty a koloběžkáře a třeba nějaké workoutové hřiště, které by se využívalo během dne." 2.) "Já představu mám sice nějakou, ale v každém případě něco, aby tady byl klid. Aby tady prostě opravdu to bylo pro odpočinek."
Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Určitě si lidé váží toho přírodního charakteru a myslím, že valná většina z nich by na tom nechtěla nic měnit. Jsme v lese nebo přinejmenším na jeho okraji. Lidé sem chodí za přírodou, za klidem. To znamená, určitě by se tady nemělo vybudovat něco, co tuto atmosféru naruší."
Anketa: 3.) "Já tady chodím denně na procházku, tak já to tady vidím, ty koše, to je věčně rozházené, na zemi. Možná, že míň těch laviček, aby já nevím, ale kde ty dětičky tu chcete. Ale ta skluzavka, tobogán klidně, to jako jo. Chodí školky, maminky, je to tu dost takové pro ně, nevím. Určitě jo, ale aby to tu někdo pak chodil hlídat."
Markéta Ubíková (Piráti), zastupitelka Frýdku-Místku: "Je to poprvé, co se ve Frýdku-Místku dělá participace. A já jsem ráda, že lidé konečně pochopili, co to vlastně je. Že to je o tom bavit se spolu, říkat si navzájem své názory a hledat ten kompromis o tom, jak to místo tady využít."

Nyní míří participativní rozpočet do další fáze. Připravena je ještě jedna veřejná debata s lidmi.

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme oslovili architektu, která ten projekt zpracovává. Zapracovala tam ty podněty od občanů a my občanům dáme ještě jednu možnost do toho projektu promluvit. Do té výsledné podoby. A to tak, že příští týden v úterý, to znamená 31. května v 18:00 hodin se sejdeme v Centru aktivních seniorů, kde proběhne veřejné projednáno toho projektu."

Veškeré poslední podněty budou ještě zapracovány do finální podoby projektu, který by měl být definitivně hotový v průběhu června.

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Představíme ten nápad, tak jak jsou do něj ty podněty zakomponovány a občané budou tedy ještě jednou mít možnost do toho promluvit a říct svůj názor. Takže já bych chtěl na příští úterý do Centra aktivních seniorů od 18:00 hodin pozvat širokou veřejnost. Přijďte, ať už jste senioři, rodiny s dětmi. Ať jste hlasovali v tom participativním rozpočtu nebo ne, ale přijďte se podívat, jak takové zapojení veřejnosti do podobných projektů vypadá. A přijďte nám ještě jednou říct svoje připomínky a názory."

Místo k proměně vybrala hlasováním sama veřejnost z původně devíti lokalit. Město v rámci participativního rozpočtu vyčlení na úpravy zhruba 1 milion korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy