Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek hledá cesty, jak bojovat s horkem a suchem. Ve městě jsou opět i oblíbená mlžítka

Na dvou místech ve Frýdku-Místku jsou opět nainstalována mlžítka. Kolemjdoucí se u nich mohou osvěžit. Během horkých letních dnů jsou připraveny Technické služby kropit ulice a město zároveň hledá různá řešení, jak bojovat proti suchu. Například pomocí lučních trávníků.

Frýdek-Místek hledá různé cesty, jak bojovat se změnami klimatu. Letní dny bývají v posledních letech opravdu velmi horké.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Ve Frýdku-Místku máme už řadu opatření, která nám pomáhají v boji proti suchu nebo ve zpříjemňování horkých dnů. Jsou to například luční trávníky, kterých máme v Sadech Bedřicha Smetany přes 3000 metrů čtverečních."

Původně šlo o parkové nebo parterové trávníky, které byly převedeny do režimu lučních.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "To jsou ty, které se méně častěji sečou. Jsou oázou pro hmyz, jsou krásné na pohled a mají tu funkci, že zadržují vláhu v půdě. Chceme postupně jejich počet navyšovat. Dalším z opatření jsou například nádrže na zadržování dešťové vody. A to u dvou základních škol anebo také poblíž nemocnice u arboreta, tam máme obnovenou tůňku."

Kromě toho se město snaží všeobecně snižovat podíl betonových a asfaltových ploch na úkor zvyšování výsadby zeleně. Zároveň se sadí i nové stromy, které v budoucnu poskytnou potřebný stín.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "V průběhu tropických dnů, jakmile nastanou, jsme také připraveni zpříjemnit klima frekventovaných místních částí i průjezdem kropičky, která bude provádět takzvanou ozonizaci. Tím, že bude rozstřikovat vodu do prostoru."
Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Pak to jsou také zelená parkoviště anebo zpříjemňujeme obyvatelům v horkých dnech pobyt ve městě pomocí rosítek. Tak jsou dvě, jedno umístěné v Sadech Komenského ve Frýdku a druhé je u křížového podchodu v Tržní ulici v Místku."
Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "To rozmístění je dáno tím, že se snažíme obsáhnout nejfrekventovanější místa, kde chodí chodci. Kde by to mohlo zpříjemnit klima v těch parných dnech. A zároveň jsme limitováni možností napojení na vodu, kdy u kašen už dnes existují vodovodní přípojky s pitnou vodou. A mlžítka jsou napojena na tady tyto přípojky. Takže je to takové technické omezení trochu. Mlžítka jsme částečně vyrobili, částečně objednali, ale sestavili jsme je u nás v technických službách včetně zprovoznění, rozmístění, je to v naší režii."

Město zároveň připravuje také novou adaptační strategii. Lidé mohou do konce prázdnin vyznačit v pocitové mapě, kterou najdou na internetu, kde je jim v horkých letních dnech ve městě příjemně anebo naopak. Cílem je vytvořit plán konkrétních opatření, která v budoucnu pomohou lépe čelit vlnám veder, sucha nebo přívalovým dešťům.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy