Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku se postupně opravují různé drobné památky

Kapličky, Boží muka, kříž na hřbitově i různé památníky. Ve Frýdku-Místku je velké množství drobných památek, které jsou už ve špatném stavu. Magistrát se proto snaží zrychlit tempo oprav a postupně by chtěl také navyšovat finance, které jsou na opravy památek potřebné.

Frýdek-Místek postupně pokračuje v obnově drobných historických památek, které jsou na různých místech města.

Jakub Tichý (Piráti), radní Frýdku-Místku: "Aktuálně běží několik projektů, jednak jsou to Boží muka na Vršavci, kaplička u cesty směrem na Sedliště. Taky Boží muka na ulici Československé armády, hřbitovní kříž v Lískovci."

Kaplička v Bruzovské ulici už potřebovala opravit chybějící části střechy a štuk. Restaurátor připravil injektáže i nátěry dřevěných prvků. Práce byly vyčísleny na 148 tisíc korun. Nejrozsáhlejší opravy čekají právě kříž na hřbitově v Lískovci. Musí být očištěn, restaurátor postupně dolní chybějící části, barevně sjednotí kovové prvky, obnoví písmo, provede povrchovou úpravu a opravuje i pískovcový obklad. Hodnota této zakázky je 354 tisíc korun.

Jakub Tichý (Piráti), radní Frýdku-Místku: "Chystáme konečně převzetí kaple svaté Otýlie na Staroměstské od Slezan holdingu. Takže doufám, že se v dohledné době podaří renovace i této kapličky. Budeme se snažit zadat i hydrologický průzkum, protože jak známo, byl tam pramen, který v 70. letech zmizel při stavbě silnice. Takže snad i na to dojde. Kromě toho chystáme i několik dalších oprav. Teď se povedlo zrenovovat menhir od Viléma Kocicha za kostelem všech svatých, který byl poškozený graffiti, vandalismem. A snad konečně se povede i očistit památník osvobození, ty holubice, lidově nazývané, u mostu přes Ostravici."

Letos se povedlo navýšit rozpočet oprav na drobné památky v rámci první i druhé změny rozpočtu.

Jakub Tichý (Piráti), radní Frýdku-Místku: "Máme tady ve městě vnitřní dluh, co se týče oprav drobných památek. Máme jich hodně ve špatném stavu, proto se to tempo snažíme zrychlit. A proto se také budu snažit najít další peníze a zvýšit celkovou částku, která do oprav a renovací půjde."

Opravy dalších památek jsou pak v plánu příští rok.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy