Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek má finanční rezervu pro řešení případné energetické krize

Snížení zadlužení, zvýšení finančních rezerv. Takové byly cíle vedení Frýdku-Místku, které se jim podle jejich slov daří plnit. Aktuálně město upouští od velkých investic a v rezervě má zhruba 100 milionů korun. Ty chce použít pro řešení případné energetické krize, aby se zajistilo fungování důležitých zařízení.

Frýdek-Místek snížil v loňském roce zadlužení města z 233 milionů korun na téměř 178 milionů. Podle vedení magistrátu je město v dobré finanční kondici. Přesto ho čeká krušné období, na které je třeba se připravit.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že město Frýdek-Místek je dobře připraveno na dobu, která přichází. Dobu, která přináší jistou ekonomickou nestabilitu, růst energií. Ten se nedotýká pouze občanů, ale i města jako celku. Já věřím, že k tomu aktivně přistoupí i vláda a stát. Protože nemůže nechat na bedrech měst a krajů ty rostoucí náklady, které mohou dosahovat násobků cen za elektrickou energii a plyn v příštím roce. Nicméně za město Frýdek-Místek musím sdělit několik pozitivních zpráv. My jako město máme velmi dobré ekonomické sociální ukazatele. Rostou celkové investice, roste celková podpora v sociální oblasti, ve sportu a v kultuře. A zároveň se nám daří i mírně snižovat zadlužení města."

Město vytvořilo finanční rezervu ve výši zhruba 100 milionů korun, kterou chce použít pro případné řešení energetické krize.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude tady nárůst nákladů na pokrytí poptávky našich zařízení, kde se musíme postarat o seniory, o děti, o školy a o další příspěvkové organizace, které máme, jako zřizovatele. A to všechno nám ukazuje, že budeme muset najít v rozpočtu dodatečné finanční prostředky, takže jakékoliv zvýšené příjmy dneska už dáváme do rezerv."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pokud mám použít jednoduchý příměr, tak kolega řekl, že nesadíme salát, když je krupobití. A my nebudeme stavět velký kulturní dům v době, kdy násobě rostou ceny energií. Všichni máme shodu v tom, že Frýdek-Místek je poslední město, které takový sál nemá. Nicméně nyní není doba na jeho výstavbu. A já pevně věřím, že jednou, poté, co společně zvládneme tu situaci, přijde doba, abychom tento sál postavili. Ale nyní jsou občané na prvním místě a my ty finance použijeme pro ně."

V rámci pomoci občanům chce město také dál udržet dotovanou MHD zdarma, u které bylo původně v plánu, že by se měla po dokončení obchvatu opět plně zpoplatnit.

Nahlásit chybu


K tématu
Česká distribuční k.s. - Jablunkov
Jablunkov
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

Global Partner Péče, z.ú. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí,
Frýdlant nad Ostravicí
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Tomáš Lehnert - pracoviště Staříč
Staříč
od 45 000 Kč/měsíc

Detail