Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé mohou připomínkovat nový systém parkování ve Frýdku-Místku

Od října funguje ve Frýdku-Místku nový systém parkování. Město je rozděleno do tří zón s různým ceníkem na krátkodobé stání. Systém aktuálně funguje v testovacím režimu a magistrát sbírá do konce roku připomínky občanů. Pak se vše bude případně ještě vylaďovat.

Kde zaparkovat? Každodenní otázka nejednoho řidiče nejen ve Frýdku-Místku. Během tohoto roku se tady právě pro řešení této situace uvedl v život nový parkovací systém. Připravoval se od jara a začal platit nyní od října. Do parkování ve městě má vnést řád.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "8. pěší pluk, bylo místo, kde parkování bylo, ať už úplně zdarma nebo prakticky zdarma tak, že si občané, co tři hodiny, měnili parkovací lístek. Nám tady to ten 8. pěší pluk ucpalo. A každý to zná na poliklinice. Kdo jede na polikliniku, místo nenajde, protože zde auta parkují celý den."

Město bylo nově rozděleno na tři parkovací zóny. A, B a C, na kterých se upravil i parkovací ceník. Největší změnou prošel právě 8. pěší pluk. Dále lokality U Staré pošty a Zámecké náměstí. Co je nově nejlukrativnější zóna C.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Lukrativní parkovací místa, kde potřebujeme tu obměnu co největší. Nechceme, aby nám tady auta parkovala celý den. A zde stojí první hodina 10 korun a každá další hodina 30 korun. V zóně C neplatí žádný celoroční parkovací lístek, ani předplatné, nic takového."

Prostor kolem bývalého autobusového stanoviště spadá pod zónu A.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To znamená místo, které by mělo primárně obsloužit tu městskou památkovou zónu Místek. A zde bude parkování nejlevnější. První hodina 10 korun a každá další hodina taky deset korun."

Zóna B jsou pak všechna ostatní parkovací místa.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Těšínská, Sadová a tak dále. Zde se platí také za první hodinu 10 korun a každá další hodina 20 korun. Celodenní lístek v zóně B pak vyjde na 100 korun."

Změnily se také podmínky parkovacích karet. Zóna C má být bez pakovacích karet a zóny A a B za 3 000 korun na rok. Do úpravy vydané parkovací karty zůstávají ještě v platnosti a pro obyvatele památkových zón se také nic nemění.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ti jsou zvyklí na parkovací kartu za 1 200 korun ročně. A musí mít trvalé bydliště nebo být vlastníci nemovitostí. Nic se ani nemění pro právnické osoby podnikající v městské památkové zóně Frýdek nebo Místek. Pro ty je parkovací karta za 6 000 korun na rok."

Postupně se v zónách objeví také nové chytré parkovací automaty, které zajistí úpravu parkovného i na dálku.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nové moderní parkovací automaty, ve kterých půjde platit kartou. Půjde platit přes mobilní aplikaci. Bude se zde zadávat registrační značka vozidla a dostaneme se do pozice moderního města. Tam, kde už jsme dávno měli být. Úplnou novinkou je, že elektromobily budou nově parkovat zdarma. To znamená auta začínající poznávací značkou EL."

Nový systém parkování je zatím spuštěn v testovacím režimu a město k němu přijímá podněty od parkujících řidičů. Psát mohou do konce roku na mail parkovani@frydekmistek.cz. Město už teď ví, že spousta záležitostí potřebuje doladit. Jako například vyzvedávání dětí u škol a školek nebo právě parkování u polikliniky. Na jaře by pak měl systém začít fungovat naostro podle upravených pravidel.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyIBEX Security s.r.o. - pracoviště Sviadnov
Frýdek-Místek
od 21 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Eva Humpolcová - pracoviště
Kunčice pod Ondřejníkem
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

TOZOS spol. s r.o. - pracoviště Dolní Tošanovice (areál výkrmny prasat a kuřat)
Dolní Tošanovice
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry