Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skončila další veřejná sbírka Daruj F-M, vybírala na lavice v kostele sv. Jana Křtitele

Frýdek-Místek |

Program Daruj F-M má za sebou další úspěšnou veřejnou sbírku. Od dubna mohli lidé přispívat na pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky tomu sjednotí lavice v kostele a zároveň tím i zvýší jeho kapacitu o dalších 45 míst.

30. září skončila ve Frýdku-Místku další veřejná sbírka Daruj F-M. Tradičně měla u dárců poměrně velký úspěch.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Skončil další projekt Daruj F-M. Jednalo se o pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku u frýdeckého náměstí. S tím, že se dohromady podařilo vybrat i s příspěvkem města 414 tisíc korun, což je velmi pěkná částka."

V kostele byl původně sběr různých lavic, které se tam v průběhu historie nashromáždily.

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Nejsou to přímo lavice, které byly dělány pro tento kostel. Jsou tu lavice zapůjčené ze Zámecké kaple svaté Barbory. Jsou tu lavice z bývalého exercičního domu u mariánského kostela. A takové různé zbytky. Asi šest druhů různých lavic, které tady od rekonstrukce kostela v roce 1995 byly shromážděny. No a stylově to samozřejmě byl takový velký mišmaš, který se teď snažíme trochu stylově učesat."
Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Samotné jádro kostela je gotické. Prošlo v průběhu staletími proměnami, přestavbami různými. Přes renesanční, až po barokní. A v současné době kostel využívá farnost velice intenzivně. Jsou zde 2x denně mše svaté. Jsou tady pohřby, je to pohřební kostel, často využívaný. A také ke svatbám ho farnost užívá."

Na místo směsi zbytků starších lavic jsou navrženy nové dřevěné lavice v jednoduché a osvědčené formě. Celková kapacita lavic v hlavní lodi kostela se díky nim zvýší ze současných 115 na 160 míst. Část lavic se navíc vrátila zpět do Zámecké kaple svaté Barbory.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud dobře víme, tak lavice už jsou na místě. Bylo to možné pro církev předfinancovat a umístit. Tak, aby sloužily lidem co nejdříve. Jsou vyrobeny v chráněné dílně, takže si myslím, že budou všem dělat velkou radost. V nejbližší době dojde k slavnostnímu předání šeku."
Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Projekt se ladil asi dva roky na ty lavice. Byla o tom taková diskuze ve farnosti. I na té pastorační radě. I jak by ty lavice měly vypadat. Potom s jednou studentkou, která pochází tady z Frýdku a má vystudovaný průmyslový design, tak jsme na základě těch požadavků, které řeší, jaké chceme. Tak ona potom navrhovala ten styl těch lavic. A tu realizaci jsme zadali chráněné dílně, kterou provozuje Charita v Ostravě-Kunčičkách. Takže i tím chceme nějak podpořit to charitní dílo, že se na tom podílí ta chráněná dílna."

Farnost zaplatila na nové lavice 1,2 milionu korun. Třetinu tak pokryje právě sbírka Daruj F-M.

Nahlásit chybu


K tématu

Sbírka Daruj F-M se zpozdila kvůli doplnění povolení, nyní se opět připravuje

7. září 2023 14:52 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidé budou moci opět přispívat do sbírky Daruj F-M. Má se rozšířit o projekt speciální dráhy pro jízdy na horských kolech. Rozjezd se ale zpozdil, kvůli doplnění patřičných povolení.

Sbírka Daruj F-M vybírá na vzduchotechniku a nábytek v Lidovém domě

Frýdek-Místek rozšířil veřejnou sbírku Daruj F-M o další účel. Tentokrát mohou občané přispět na úpravy a vybavení Lidového domu v Místku. Vybírá se na vzduchotechniku a nový nábytek. Sbírka potrvá do konce roku 2024. Současně v programu běží ještě další dvě předchozí sbírky.

Tříkrálový průvod i letos propojil Frýdek a Místek. Zapojilo se velké množství lidí

Početná družina složená ze Tří králů, jejich doprovodu a také zástupu božího lidu, prošla o víkendu z Frýdku až do Místku. Konal se tady další ročník tradičního Tříkrálového průvodu. I přes nepřízeň počasí ho přišlo podpořit velké množství lidí. Průvod je vždy spojen s Tříkrálovou sbírkou.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

Vrátní

Sviadnov Nástup: od 20. května 2024 od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Školní jarmark učil děti finanční gramotnosti, předvedly se i na “Kumštplace”

15. května 2024 11:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Pestrý sortiment výrobků nabídl jarmark, který se konal v Základní škole Čeladná, a to ve spolupráci s klubem rodičů této školy.

Muzeum trojmezí v Jablunkově připravilo program ke Dni matek

14. května 2024 9:52 | Jablunkov | Libor Běčák | Kulturní okénko

Návštěvníci Muzea trojmezí v Jablunkově se mohli zapojit do aktivit, které byly připraveny ke Dni matek. Zatímco maminky si mohly dát kávu a v klidu si projít expozice, děti jim vyrobily drobné dárky.

Sbírka Daruj F-M vybrala na dráhu pro horská kola přes 217 tisíc korun

Parta nadšenců se rozhodla vybudovat na Palkovických hůrkách speciální dráhu pro jízdu na horských kolech. Určena bude pro amatérské i profesionální sportovce všech kategorií. Přihlásili se do sbírkového programu Daruj F-M a lidé i město jim přispěli dohromady přes 217 tisíc korun.

Frýdek-Místek nabízí 2 miliony korun za provoz zubní pohotovosti

Frýdek-Místek zaplatí zubařům, kteří budou sloužit pohotovostní služby. Měsíce jednání s krajem a stomatology nepřineslo výsledek, proto se rozhodla radnice jednat na vlastní pěst. Stomatologům nabídne za víkendové a sváteční služby dva miliony korun na rok.

Skončila další veřejná sbírka Daruj F-M, vybírala na lavice v kostele sv. Jana Křtitele
Vydáno 10. října 2022 12:52, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Program Daruj F-M má za sebou další úspěšnou veřejnou sbírku. Od dubna mohli lidé přispívat na pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky tomu sjednotí lavice v kostele a zároveň tím i zvýší jeho kapacitu o dalších 45 míst.

30. září skončila ve Frýdku-Místku další veřejná sbírka Daruj F-M. Tradičně měla u dárců poměrně velký úspěch.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Skončil další projekt Daruj F-M. Jednalo se o pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku u frýdeckého náměstí. S tím, že se dohromady podařilo vybrat i s příspěvkem města 414 tisíc korun, což je velmi pěkná částka."

V kostele byl původně sběr různých lavic, které se tam v průběhu historie nashromáždily.

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Nejsou to přímo lavice, které byly dělány pro tento kostel. Jsou tu lavice zapůjčené ze Zámecké kaple svaté Barbory. Jsou tu lavice z bývalého exercičního domu u mariánského kostela. A takové různé zbytky. Asi šest druhů různých lavic, které tady od rekonstrukce kostela v roce 1995 byly shromážděny. No a stylově to samozřejmě byl takový velký mišmaš, který se teď snažíme trochu stylově učesat."
Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Samotné jádro kostela je gotické. Prošlo v průběhu staletími proměnami, přestavbami různými. Přes renesanční, až po barokní. A v současné době kostel využívá farnost velice intenzivně. Jsou zde 2x denně mše svaté. Jsou tady pohřby, je to pohřební kostel, často využívaný. A také ke svatbám ho farnost užívá."

Na místo směsi zbytků starších lavic jsou navrženy nové dřevěné lavice v jednoduché a osvědčené formě. Celková kapacita lavic v hlavní lodi kostela se díky nim zvýší ze současných 115 na 160 míst. Část lavic se navíc vrátila zpět do Zámecké kaple svaté Barbory.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud dobře víme, tak lavice už jsou na místě. Bylo to možné pro církev předfinancovat a umístit. Tak, aby sloužily lidem co nejdříve. Jsou vyrobeny v chráněné dílně, takže si myslím, že budou všem dělat velkou radost. V nejbližší době dojde k slavnostnímu předání šeku."
Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Projekt se ladil asi dva roky na ty lavice. Byla o tom taková diskuze ve farnosti. I na té pastorační radě. I jak by ty lavice měly vypadat. Potom s jednou studentkou, která pochází tady z Frýdku a má vystudovaný průmyslový design, tak jsme na základě těch požadavků, které řeší, jaké chceme. Tak ona potom navrhovala ten styl těch lavic. A tu realizaci jsme zadali chráněné dílně, kterou provozuje Charita v Ostravě-Kunčičkách. Takže i tím chceme nějak podpořit to charitní dílo, že se na tom podílí ta chráněná dílna."

Farnost zaplatila na nové lavice 1,2 milionu korun. Třetinu tak pokryje právě sbírka Daruj F-M.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000033748/skoncila-dalsi-verejna-sbirka-daruj-fm-vybirala-na-lavice-v-kostele-sv-jana-krtitele