Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skončila další veřejná sbírka Daruj F-M, vybírala na lavice v kostele sv. Jana Křtitele

Program Daruj F-M má za sebou další úspěšnou veřejnou sbírku. Od dubna mohli lidé přispívat na pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky tomu sjednotí lavice v kostele a zároveň tím i zvýší jeho kapacitu o dalších 45 míst.

30. září skončila ve Frýdku-Místku další veřejná sbírka Daruj F-M. Tradičně měla u dárců poměrně velký úspěch.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Skončil další projekt Daruj F-M. Jednalo se o pořízení nových lavic do kostela svatého Jana Křtitele ve Frýdku u frýdeckého náměstí. S tím, že se dohromady podařilo vybrat i s příspěvkem města 414 tisíc korun, což je velmi pěkná částka."

V kostele byl původně sběr různých lavic, které se tam v průběhu historie nashromáždily.

Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Nejsou to přímo lavice, které byly dělány pro tento kostel. Jsou tu lavice zapůjčené ze Zámecké kaple svaté Barbory. Jsou tu lavice z bývalého exercičního domu u mariánského kostela. A takové různé zbytky. Asi šest druhů různých lavic, které tady od rekonstrukce kostela v roce 1995 byly shromážděny. No a stylově to samozřejmě byl takový velký mišmaš, který se teď snažíme trochu stylově učesat."
Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Samotné jádro kostela je gotické. Prošlo v průběhu staletími proměnami, přestavbami různými. Přes renesanční, až po barokní. A v současné době kostel využívá farnost velice intenzivně. Jsou zde 2x denně mše svaté. Jsou tady pohřby, je to pohřební kostel, často využívaný. A také ke svatbám ho farnost užívá."

Na místo směsi zbytků starších lavic jsou navrženy nové dřevěné lavice v jednoduché a osvědčené formě. Celková kapacita lavic v hlavní lodi kostela se díky nim zvýší ze současných 115 na 160 míst. Část lavic se navíc vrátila zpět do Zámecké kaple svaté Barbory.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud dobře víme, tak lavice už jsou na místě. Bylo to možné pro církev předfinancovat a umístit. Tak, aby sloužily lidem co nejdříve. Jsou vyrobeny v chráněné dílně, takže si myslím, že budou všem dělat velkou radost. V nejbližší době dojde k slavnostnímu předání šeku."
Miroslav Přikryl, projektový manažer Římskokatolické farnosti Frýdek: "Projekt se ladil asi dva roky na ty lavice. Byla o tom taková diskuze ve farnosti. I na té pastorační radě. I jak by ty lavice měly vypadat. Potom s jednou studentkou, která pochází tady z Frýdku a má vystudovaný průmyslový design, tak jsme na základě těch požadavků, které řeší, jaké chceme. Tak ona potom navrhovala ten styl těch lavic. A tu realizaci jsme zadali chráněné dílně, kterou provozuje Charita v Ostravě-Kunčičkách. Takže i tím chceme nějak podpořit to charitní dílo, že se na tom podílí ta chráněná dílna."

Farnost zaplatila na nové lavice 1,2 milionu korun. Třetinu tak pokryje právě sbírka Daruj F-M.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy