Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Farnost Frýdek převzala šek na 412 tisíc ze sbírky Daruj F-M na nové lavice v kostele

Více než 412 tisíc korun. To je částka, která se vybrala v rámci programu Daruj F-M na pořízení nových lavic v kostele svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky nim sjednotila lavice v kostele a zároveň zvýšila i kapacitu. Zástupci města nyní farnosti oficiálně předávali sbírkový šek.

Kostel svatého Jana Křtitele ve Frýdku-Místku už má nainstalovány nově vyrobené lavice, na které přispěla také veřejnost formou městské sbírky Daruj F-M.

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "Já za sebe jsem vděčný každému dárci, protože vždycky, když se někdo umí podělit, tak to potěší nejenom toho, kdo je obdarovaný, ale myslím si, že i z pohledu církve, že dovedeme si vzájemně pomáhat. A to je moc velký úspěch, takže za to jsem vděčný."

Výroba vyšla na zhruba 1,1 milionu korun, lidé do sbírky přispěli přes 212 tisíc a dalších 200 tisíc doplatilo město.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek podporuje projekty, které zároveň mají velkou odezvu mezi veřejností. A tomuto slouží i projekt Daruj F-M. Nové lavice v kostele sv. Jana Křtitele, na které jsme nyní předali více než 400 tisíc korun, jsou toho krásným příkladem. A já věřím, že to není poslední spolupráce mezi městem a církvemi obecně."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další z projektů Daruj F-M, a to je pořízení nových lavic do kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku se podařil. Lavice už jsou na místě, takže ti, kteří přijdou na mši, tak už sedí na nových lavicích. Podařilo se je získat faře ve Frýdku-Místku z chráněné dílny. Dohromady celá investice byla přes jeden milion a z Daruj F-M se podařilo vybrat něco přes 400 tisíc. My jsme rádi za všechny příspěvky, které občané poslali a děkujeme i faře, že zkulturnila další památku, která ve městě je."
František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "Ty nové lavice jsou úplně jiné, protože tady bylo asi čtyři nebo pět druhů lavic, takže za prvé designově, interiérově je to krásné, hezké a čisté. Další praktická věc, v kostele se kleká, stojí, sedí a v těch starých lavicích to vrzalo a prostě ty zvuky, pazvuky byly různé, i v rámci bohoslužby. Takže najednou je ticho. Opět taková deviza. Byly vyrobeny v chráněné dílně svatého Alexandra v Ostravě-Kunčičkách, takže opět další deviza. Pomáhali ti, kteří jsou na okraji společnosti."

Díky novým lavicím se zvýšila i kapacita kostela z přibližně 115 na 160 míst.

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "V kostele je horkovzdušné vytápění, takže v těch lavicích jsou takové průduchy a každý, kdo v zimě přijde a pokud nám plyn pustí, tak budeme topit a bude příjemně teploučko v těchto lavicích a v celém kostele."

Veřejně prospěšné projekty se mohou hlásit na magistrátu o zařazení do programu Daruj F-M. Poté je posuzuje rada města. Aktuálně v programu stále běží sbírka na pomoc Ukrajině.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy