Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Farnost Frýdek převzala šek na 412 tisíc ze sbírky Daruj F-M na nové lavice v kostele

Frýdek-Místek |

Více než 412 tisíc korun. To je částka, která se vybrala v rámci programu Daruj F-M na pořízení nových lavic v kostele svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky nim sjednotila lavice v kostele a zároveň zvýšila i kapacitu. Zástupci města nyní farnosti oficiálně předávali sbírkový šek.

Kostel svatého Jana Křtitele ve Frýdku-Místku už má nainstalovány nově vyrobené lavice, na které přispěla také veřejnost formou městské sbírky Daruj F-M.

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "Já za sebe jsem vděčný každému dárci, protože vždycky, když se někdo umí podělit, tak to potěší nejenom toho, kdo je obdarovaný, ale myslím si, že i z pohledu církve, že dovedeme si vzájemně pomáhat. A to je moc velký úspěch, takže za to jsem vděčný."

Výroba vyšla na zhruba 1,1 milionu korun, lidé do sbírky přispěli přes 212 tisíc a dalších 200 tisíc doplatilo město.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek podporuje projekty, které zároveň mají velkou odezvu mezi veřejností. A tomuto slouží i projekt Daruj F-M. Nové lavice v kostele sv. Jana Křtitele, na které jsme nyní předali více než 400 tisíc korun, jsou toho krásným příkladem. A já věřím, že to není poslední spolupráce mezi městem a církvemi obecně."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další z projektů Daruj F-M, a to je pořízení nových lavic do kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku se podařil. Lavice už jsou na místě, takže ti, kteří přijdou na mši, tak už sedí na nových lavicích. Podařilo se je získat faře ve Frýdku-Místku z chráněné dílny. Dohromady celá investice byla přes jeden milion a z Daruj F-M se podařilo vybrat něco přes 400 tisíc. My jsme rádi za všechny příspěvky, které občané poslali a děkujeme i faře, že zkulturnila další památku, která ve městě je."
František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "Ty nové lavice jsou úplně jiné, protože tady bylo asi čtyři nebo pět druhů lavic, takže za prvé designově, interiérově je to krásné, hezké a čisté. Další praktická věc, v kostele se kleká, stojí, sedí a v těch starých lavicích to vrzalo a prostě ty zvuky, pazvuky byly různé, i v rámci bohoslužby. Takže najednou je ticho. Opět taková deviza. Byly vyrobeny v chráněné dílně svatého Alexandra v Ostravě-Kunčičkách, takže opět další deviza. Pomáhali ti, kteří jsou na okraji společnosti."

Díky novým lavicím se zvýšila i kapacita kostela z přibližně 115 na 160 míst.

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "V kostele je horkovzdušné vytápění, takže v těch lavicích jsou takové průduchy a každý, kdo v zimě přijde a pokud nám plyn pustí, tak budeme topit a bude příjemně teploučko v těchto lavicích a v celém kostele."

Veřejně prospěšné projekty se mohou hlásit na magistrátu o zařazení do programu Daruj F-M. Poté je posuzuje rada města. Aktuálně v programu stále běží sbírka na pomoc Ukrajině.

Nahlásit chybu


K tématu

Sbírka Daruj F-M se zpozdila kvůli doplnění povolení, nyní se opět připravuje

7. září 2023 14:52 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidé budou moci opět přispívat do sbírky Daruj F-M. Má se rozšířit o projekt speciální dráhy pro jízdy na horských kolech. Rozjezd se ale zpozdil, kvůli doplnění patřičných povolení.

Sbírka Daruj F-M vybírá na vzduchotechniku a nábytek v Lidovém domě

Frýdek-Místek rozšířil veřejnou sbírku Daruj F-M o další účel. Tentokrát mohou občané přispět na úpravy a vybavení Lidového domu v Místku. Vybírá se na vzduchotechniku a nový nábytek. Sbírka potrvá do konce roku 2024. Současně v programu běží ještě další dvě předchozí sbírky.

Tříkrálový průvod i letos propojil Frýdek a Místek. Zapojilo se velké množství lidí

Početná družina složená ze Tří králů, jejich doprovodu a také zástupu božího lidu, prošla o víkendu z Frýdku až do Místku. Konal se tady další ročník tradičního Tříkrálového průvodu. I přes nepřízeň počasí ho přišlo podpořit velké množství lidí. Průvod je vždy spojen s Tříkrálovou sbírkou.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Farnost Frýdek převzala šek na 412 tisíc ze sbírky Daruj F-M na nové lavice v kostele
Vydáno 20. října 2022 14:47, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Více než 412 tisíc korun. To je částka, která se vybrala v rámci programu Daruj F-M na pořízení nových lavic v kostele svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky nim sjednotila lavice v kostele a zároveň zvýšila i kapacitu. Zástupci města nyní farnosti oficiálně předávali sbírkový šek.

Kostel svatého Jana Křtitele ve Frýdku-Místku už má nainstalovány nově vyrobené lavice, na které přispěla také veřejnost formou městské sbírky Daruj F-M.

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "Já za sebe jsem vděčný každému dárci, protože vždycky, když se někdo umí podělit, tak to potěší nejenom toho, kdo je obdarovaný, ale myslím si, že i z pohledu církve, že dovedeme si vzájemně pomáhat. A to je moc velký úspěch, takže za to jsem vděčný."

Výroba vyšla na zhruba 1,1 milionu korun, lidé do sbírky přispěli přes 212 tisíc a dalších 200 tisíc doplatilo město.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek podporuje projekty, které zároveň mají velkou odezvu mezi veřejností. A tomuto slouží i projekt Daruj F-M. Nové lavice v kostele sv. Jana Křtitele, na které jsme nyní předali více než 400 tisíc korun, jsou toho krásným příkladem. A já věřím, že to není poslední spolupráce mezi městem a církvemi obecně."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další z projektů Daruj F-M, a to je pořízení nových lavic do kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku se podařil. Lavice už jsou na místě, takže ti, kteří přijdou na mši, tak už sedí na nových lavicích. Podařilo se je získat faře ve Frýdku-Místku z chráněné dílny. Dohromady celá investice byla přes jeden milion a z Daruj F-M se podařilo vybrat něco přes 400 tisíc. My jsme rádi za všechny příspěvky, které občané poslali a děkujeme i faře, že zkulturnila další památku, která ve městě je."
František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "Ty nové lavice jsou úplně jiné, protože tady bylo asi čtyři nebo pět druhů lavic, takže za prvé designově, interiérově je to krásné, hezké a čisté. Další praktická věc, v kostele se kleká, stojí, sedí a v těch starých lavicích to vrzalo a prostě ty zvuky, pazvuky byly různé, i v rámci bohoslužby. Takže najednou je ticho. Opět taková deviza. Byly vyrobeny v chráněné dílně svatého Alexandra v Ostravě-Kunčičkách, takže opět další deviza. Pomáhali ti, kteří jsou na okraji společnosti."

Díky novým lavicím se zvýšila i kapacita kostela z přibližně 115 na 160 míst.

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "V kostele je horkovzdušné vytápění, takže v těch lavicích jsou takové průduchy a každý, kdo v zimě přijde a pokud nám plyn pustí, tak budeme topit a bude příjemně teploučko v těchto lavicích a v celém kostele."

Veřejně prospěšné projekty se mohou hlásit na magistrátu o zařazení do programu Daruj F-M. Poté je posuzuje rada města. Aktuálně v programu stále běží sbírka na pomoc Ukrajině.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000033927/farnost-frydek-prevzala-sek-na-412-tisic-ze-sbirky-daruj-fm-na-nove-lavice-v-kostele