Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Startovací byt Charity Frýdek-Místek pomůže najít některým lidem cestu zpět do života

Frýdek-Místek |

Prodělali duševní onemocnění a potřebují se vrátit zpátky do života. Pomůže jim byt Charity Frýdek-Místek, která ho dostala darem. Díky sbírce se opravil a vybavil. A nyní ho už užívá první klient Beskydského centra duševního zdraví.

Pan Ladislav je úplně prvním klientem startovacího bytu ve Frýdku-Místku. Ten provozuje charita ve spolupráci s Beskydským centrem duševního zdraví.

Ladislav, klient Beskydského centra duševního zdraví: "Příjemná ulice, blízko autobus. Důležité pro mě je dojet do Frýdku, do Beskydského centra duševního zdraví, které bych taky fakt pochválil, protože přístup sester a psychologů, doktorů, je super."
Jana Jourová, sociální pracovník Beskydského centra duševního zdraví: "Prostřednictvím týmu, kde spolupracují odborníci různých profesí, ať to jsou psychiatři, psychologové, zdravotní sestry a sociální pracovníci, podporují lidi se zkušeností s duševním onemocněním na jejich cestě k zotavení. Zotavení, to je takový vznešený pojem. Kdybych to měla přeložit, tak jednoduše podporujeme naše klienty v tom, aby žili smysluplný život."
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ten byt, který jsme, tak je součástí dědictví, které jsme v minulosti dostali po klientovi, o kterého se Charita Frýdek-Místek hodně dlouho starala. My jsme přemýšleli, co s ním a pak nás napadlo ho využít jako startovací byt v souvislosti s tím, co dělá Beskydské centrum duševního zdraví, protože víme, že u těch lidí, kteří se po nějaké dlouhodobější hospitalizaci vrací, tak může nastat situace, kdy ještě nejsou úplně připraveni, aby žili samostatně. Stejně jako může nastat situace, kdy se nemají kam přesně vrátit."

Charita byt zrekonstruovala a využila na to i peníze z loňské Tříkrálové sbírky.

Ladislav, klient Beskydského centra duševního zdraví: "Byt mi vyhovuje, mám to na půl roku, až rok. Již teď to skoro splnilo svůj účel. Že se vyznám ve městě, dovedu si zařídit, co potřebuji."
Jana Jourová, sociální pracovník Beskydského centra duševního zdraví: "Už svoji klíčovou pracovnici, paní Dominiku, už ji znal, měl s ní dobrý vztah a zpočátku byla ta spolupráce velmi intenzivní, že se viděli i několikrát týdně. Aktuálně už zvládá ten samostatný život, takže ta podpora se postupně snižuje."
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ten byt je koncipovaný jako startovací, to znamená, že klient je tady po omezenou dobu, spolupracuje s centrem, ať už formou ambulantní nebo terénní. A předpokládáme, že po nějaké dobře, až zase nabyde nějaké sebevědomí, tak se posune kousek dál a my ten prostor využijeme pro nějakého dalšího klienta."

Charita Frýdek-Místek by chtěla v souvislosti s rozvojem Beskydského centra duševního zdraví hledat další možnosti startovacích bytů.

Nahlásit chybu


K tématu

Benefice na Sweetsen festu vynesla přes 100 tisíc korun pro organizace z Frýdku-Místku

22. června 2023 12:39 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Sweetsen fest letos přilákal 16 tisíc návštěvníků. Většina z nich se zapojila také do benefice, kdy mohli každý den na festivalu přispívat jednotlivým organizacím. Dohromady se vybralo více než 100 tisíc korun.

Tříkrálová sbírka má letos na Frýdecko-Místecku 350 pokladniček

Tříkrálová sbírka je opět v plném proudu. Charita Frýdek-Místek má letos v celém okrese na 350 pokladniček, které mají převážně koledníci v terénu. Ale pokladničky najdou lidé také na různých veřejných místech. Přispěním letos podpoří čtyři různé záměry.

Tříkrálový průvod i letos propojil Frýdek a Místek. Zapojilo se velké množství lidí

Početná družina složená ze Tří králů, jejich doprovodu a také zástupu božího lidu, prošla o víkendu z Frýdku až do Místku. Konal se tady další ročník tradičního Tříkrálového průvodu. I přes nepřízeň počasí ho přišlo podpořit velké množství lidí. Průvod je vždy spojen s Tříkrálovou sbírkou.


Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

Včera 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

Včera 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Padající strom zabil ženu v Českém Těšíně. Další lidé se zranili. Hasiči řešili stovky událostí

Včera 21:48, vydáno včera 9:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky, které se přehnaly přes Moravskoslezský kraj mají na svědomí i lidský život. Záchranáři pomáhali také dalším zraněným. Hasiči řešili do čtvrtečních 18:00 hodin 939 událostí. Zpustošená je i ostravská zoo, která se musela uzavřít.

Nový Jičín má nové ulice, jejich názvy odkazují i na zdejší historii vaření piva

V Novém Jičíně vznikají dvě nové ulice, a to v lokalitě Pod Skalkou, kde začne výstavba rodinných domů. Zastupitelé teď schválili jejich názvy. Místní adresy budou znít Pivovarská a Na Bochetě.

Havířov nabízí lidem novou komunikační aplikaci

Pokud chce magistrát v Havířově prezentovat nějaký projekt, vyrazí s mobilní radnicí přímo za občany. Tentokrát lidem město představilo novou komunikační síť.

Vyvrácené stromy, stržené střechy, lokální záplavy. V Českém Těšíně jeden člověk zemřel

Včera 21:57, vydáno 19. června 2024 21:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravou a Slezskem se ve středu večer prohnaly silné bouřky i supercely. Bouřky podle meteorologů produkovaly propady vzduchu se silnými nárazy s kroupami. Hasiči hlásí opět plno výjezdů. V řadě měst se vyvrátily i statné stromy, strženy byly některé střechy a lokálně zaplaveny i sklepy. Na mnoha místech nejde elektřina. Hlášeno je bohužel i úmrtí.

Na transfuzní stanici rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín

Na transfuzní stanici karvinské rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín a jejich rodinní příslušníci.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Technické služby Nového Jičína ukázaly svůj areál a úklidové stroje

Novojičínské technické služby uspořádaly den otevřených dveří, veřejnosti zpřístupnily areál střediska zeleně. Ten byl v nedávné době revitalizován. Zájemci si tu mohli prohlédnout nové haly a techniku, která pomáhá udržovat město upravené.

Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán, po výbuchu plynu musela ošetřit přes 20 pacientů

19. června 2024 11:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Festival Sweetsen fest oslavil 20 let. Ve Frýdku-Místku bavil všechny generace

Sweetsen fest letos oslavil 20 let. Za tu dobu se z něj postupně stal největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. Letos akce nabídla více než 100 programových bodů.

Startovací byt Charity Frýdek-Místek pomůže najít některým lidem cestu zpět do života
Vydáno 28. listopadu 2022 14:20, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Prodělali duševní onemocnění a potřebují se vrátit zpátky do života. Pomůže jim byt Charity Frýdek-Místek, která ho dostala darem. Díky sbírce se opravil a vybavil. A nyní ho už užívá první klient Beskydského centra duševního zdraví.

Pan Ladislav je úplně prvním klientem startovacího bytu ve Frýdku-Místku. Ten provozuje charita ve spolupráci s Beskydským centrem duševního zdraví.

Ladislav, klient Beskydského centra duševního zdraví: "Příjemná ulice, blízko autobus. Důležité pro mě je dojet do Frýdku, do Beskydského centra duševního zdraví, které bych taky fakt pochválil, protože přístup sester a psychologů, doktorů, je super."
Jana Jourová, sociální pracovník Beskydského centra duševního zdraví: "Prostřednictvím týmu, kde spolupracují odborníci různých profesí, ať to jsou psychiatři, psychologové, zdravotní sestry a sociální pracovníci, podporují lidi se zkušeností s duševním onemocněním na jejich cestě k zotavení. Zotavení, to je takový vznešený pojem. Kdybych to měla přeložit, tak jednoduše podporujeme naše klienty v tom, aby žili smysluplný život."
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ten byt, který jsme, tak je součástí dědictví, které jsme v minulosti dostali po klientovi, o kterého se Charita Frýdek-Místek hodně dlouho starala. My jsme přemýšleli, co s ním a pak nás napadlo ho využít jako startovací byt v souvislosti s tím, co dělá Beskydské centrum duševního zdraví, protože víme, že u těch lidí, kteří se po nějaké dlouhodobější hospitalizaci vrací, tak může nastat situace, kdy ještě nejsou úplně připraveni, aby žili samostatně. Stejně jako může nastat situace, kdy se nemají kam přesně vrátit."

Charita byt zrekonstruovala a využila na to i peníze z loňské Tříkrálové sbírky.

Ladislav, klient Beskydského centra duševního zdraví: "Byt mi vyhovuje, mám to na půl roku, až rok. Již teď to skoro splnilo svůj účel. Že se vyznám ve městě, dovedu si zařídit, co potřebuji."
Jana Jourová, sociální pracovník Beskydského centra duševního zdraví: "Už svoji klíčovou pracovnici, paní Dominiku, už ji znal, měl s ní dobrý vztah a zpočátku byla ta spolupráce velmi intenzivní, že se viděli i několikrát týdně. Aktuálně už zvládá ten samostatný život, takže ta podpora se postupně snižuje."
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ten byt je koncipovaný jako startovací, to znamená, že klient je tady po omezenou dobu, spolupracuje s centrem, ať už formou ambulantní nebo terénní. A předpokládáme, že po nějaké dobře, až zase nabyde nějaké sebevědomí, tak se posune kousek dál a my ten prostor využijeme pro nějakého dalšího klienta."

Charita Frýdek-Místek by chtěla v souvislosti s rozvojem Beskydského centra duševního zdraví hledat další možnosti startovacích bytů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000034548/startovaci-byt-charity-frydekmistek-pomuze-najit-nekterym-lidem-cestu-zpet-do-zivota