Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce pobočky Domova pro seniory ve Frýdku-Místku by mohla začít už na jaře

Plánovaná rekonstrukce pobočky Domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku už má stavební povolení. Tamní pokoje a sociální zařízení dlouhodobě nevyhovují standardům. Budovu proto čeká kompletní rekonstrukce s přístavbou jednoho patra. Začít by se mělo příští rok na jaře.

Dlouho připravovaná rekonstrukce pobočky Domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku už postoupila do další fáze.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme ve fázi projektové dokumentace, realizační část. To znamená, že teď jsme museli udělat nějaké opatření, abychom ještě udělali nějaké zásadní kroky před samotným výběrovým řízením, které plánujeme na jaro příštího roku. Máme stavební povolení, to znamená, že teď už nastává v podstatě ta realizační fáze."

Zdejší prostory už dlouhodobě nevyhovovaly standardům. V jednom pokoji byli až čtyři klienti a pokoje neměly samostatná sociální zařízení. Proto se postupně připravil plán rekonstrukce.

Denisa Fusková, vedoucí domova pro seniory na Školské: "Rekonstrukce domova je důležitá ze dvou důvodů. A to jednak, že jsou momentálně tady k dispozici vícelůžkové pokoje, i čtyřlůžkové, které neodpovídají dnešnímu standardu. A ty by se v rámci té rekonstrukce měly snížit na jedno až dvoulůžkové. Tímto sice dojde k nějakému snížení kapacity domova, ale bude to na úkor zvýšení kvality. Nové pokoje by měly mít vlastní sociální zařízení, takže by se zvýšil i ten hygienický standard pro ty nové uživatele."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budova je dlouhodobě nedostatečná v rámci absencí sociálních zařízení. Chybí tady WC na pokoji, není tady sprcha na pokoji. Noví uživatelé, kteří si přijdou budoucí domov obhlédnout, tak vesměs odmítnou nástup na tuto budovu. Čekají až na zařazení na možné zařazení na volné místo na 28. říjnu."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Objekt byl celý tento rok postupně vyklizen a předán investičnímu odboru k realizaci. Chceme stihnout termín, tak abychom dosáhli na dotaci. Celková část je plánovaná na 44,6 milionů, z toho kolem dvaceti milionů bychom měli dostat dotaci."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Rekonstrukce půdních prostor byla v zásobníku investičních akcí naplánována už možná 10 let a nedařilo se sehnat finanční prostředky. Jsme rádi, že právě to klaplo, prostřednictvím vyhlášené dotace z ministerstva práce a sociálních věcí. Dotaci ve výši 23 milionů bude dokrývat rozpočet Magistrátu města Frýdek-Místek. A celou rekonstrukci vybudujeme s jejími silami."

Po rekonstrukci budova získá kromě hygienického zázemí na pokojích také nové společenské prostory, datové rozvody i požární signalizaci. Zásadní bude také rekonstrukce střechy a kanalizace.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tou investicí se zvýší komfort pro uživatele, pro budoucí klienty. Jedná se především o sociální zařízení. Přibude tam jedno patro, opraví se střecha a na střeše chceme taky ještě udělat přípravu pro fotovoltaiku. Myslím si, že to bude poměrně náročná akce, ale investujeme dál, celý příští rok máme naplánovány další stavby k realizaci."

Budova domova pro seniory je z roku 1932 a v současnosti má kapacitu 40 lůžek. Po přestavbě by se měla kapacita snížit na 27 lůžek.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy