Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obce na Frýdecko-Místecku se složily na mobilní váhy pro policii

Frýdek-Místek i okolní obce trápí přetížené kamiony, které ničí silnice. Sdružení obcí se proto dohodlo, že dá dohromady větší množství peněz a přispěje policii na nákup dalších mobilních vah. Slibují si od toho častější dopravně bezpečností akce zaměřené na kamiony v okolí.

Obce na Frýdecko-Místecku se složily na pořízení mobilních vah pro Policii České republiky. Ta je už používá právě v okrese Frýdek-Místek.

Petr Štencel, vedoucí odboru služby dopravní policie: "Tady ty konkrétní váhy máme necelé dva měsíce. Dá se říct, že už jsme s nimi zkoušeli vážit. Samozřejmě veškeré doklady k tomu máme. Co bylo zjištěno, tak ze třinácti vážení už jsme uložili nějakých deset sankcí. Nejsou to sankce jenom za váhy, ale i za sociální předpisy, popřípadě technické stavy."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Za statutární město Frýdek-Místek jsme se také zúčastnili sbírky, která se udělala na mobilní váhy pro Policii České republiky. S tím, že vidíme za tím zlepšení stavu na silnicích, takže nebudou jezdit přetížená vozidla přes Frýdek-Místek a přes celý region. Takže budou snížené náklady na opravu komunikací. A hlavně bude dodržován zákon a bude kontrolován."
Libor Schejok, náměstek ředitele pro vnější službu KŘP MSK: "Samozřejmě chtěl bych poděkovat obcím, které se složily na ty váhy. Pro nás to je velmi dobrý počin. Můžeme právě tady touto cestou zajistit ještě větší servis k tomu, aby nebyly porušovány předpisy. Aby vozidla, která jezdí, nebyla přetěžována, nebyly ničeny komunikace."
Helena Pešatová, senátorka a starostka Frýdlantu nad Ostravicí: "Ty váhy, to je jeden z takových prvních kroků, který se nám povedl a já věřím, že povedou k tomu, že řidič budou ukázněnější. Nebudou přetěžovat svá vozidla a dojde k tomu, že ta devastace těch našich komunikací bude menší."

Pokuta bývá na místě až 15 tisíc korun. A za každou tunu navíc pak až 9 tisíc.

Petr Štencel, vedoucí odboru služby dopravní policie: "Řidič samozřejmě může odmítnout vážení, ale tak už hrozí sankce až do výše 100 tisíc korun. My si vozidlo navedeme, máme takové rošty, na které najede a zvážíme defacto všechny nápravy na tom vozidle. Pak je tam počítač a program, který nám potom vyhodnotí, jestli je vozidlo vůbec přetížené nebo může být přetížené třeba na jednu nápravu. A podle toho se potom udělují ty sankce."

Policie už při používání těchto mobilních vah uložila kauce ve výši 250 tisíc.

Petr Štencel, vedoucí odboru služby dopravní policie: "V celém Moravskoslezském kraji provedla dopravní policie už 3 tisíce kontrol nejenom nákladních, ale i užitkových vozidel, dodávek a bylo zjištěno u 1 500 řidičů nějaké porušení. Jsou to jak váhy, rozměry, tak i sociální předpisy. Řidičům třeba chyběly předepsané dokumenty, popřípadě nějaké technické stavy tam byly zjištěné. A samozřejmě se zaměřujeme i na přestávky a dobu jízd."

Pořízení vah vyšlo obce na zhruba půl milionu korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy