Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Druhá etapa obchvatu Frýdku-Místku se otevírá, jde o nejlepší dárek pro řidiče i město

Frýdek-Místek |

Čtvrtek večer, na tento čas bylo stanoveno zprůjezdnění druhé etapy obchvatu Frýdku-Místku. Lidé ve městě se tak dočkali milníku, na který už desítky let čekali. Obchvat bude v místě sesuvu půdy v polovičním profilu a kompletně se dodělá příští rok, ale městu to i tak výrazně odlehčí.

Významný milník v dopravě ve Frýdku-Místku je tady. Dálnice D48 a D56 se po letech čekání konečně propojují.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: "Tato stavba je symbolem problémů přípravy staveb v České republice. Legislativní problémy, které zde byly, byly obrovské. Neustále jsme byli u soudu, vraceli jsme se zpátky. I v průběhu této stavby bylo zrušeno stavební povolení, defacto po dvou a půl letech výstavby. To byla obrovská komplikace toho letošního roku. My jsme se od začátku letošního roku snažili veškerá ta zpoždění, včetně toho sesuvu eliminovat tak, abychom do konce roku byli schopni ten částečný profil zprovoznit."
Martin Kupka (ODS), ministr dopravy: "Po dohodě se zhotovitelem stavby bychom rádi už v tomto týdnu, zprovoznili poloviční profil obchvatu Frýdku-Místku. Což bude samo o sobě znamenat významnou úlevu pro město. A bude to znamenat samozřejmě další příslib zjednodušení podmínek pro všechny občany Frýdku-Místku do budoucna."
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: "Není to jednoduché. Dělá se tady opravdu prakticky nonstop, abychom to stihli. A ten termín, který jsme schopni nějakým způsobem slíbit, je čtvrtek tohoto týdne. To znamená ve čtvrtek ve večerních hodinách by se zde měla projet první vozidla. Stavba by posléze měla být dále realizována, jak v průběhu zimního období, tak těch jarních měsíců. A zprovozněna by měla být nejpozději 26. června roku 2023."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych poděkovat všem, protože tady zaznělo, že ta stavba měla spousty komplikací. Všem, kteří se opravdu zasloužili o to, že ta stavba je dotažena až do toho okamžiku a my můžeme společně dát občanům města ten nejlepší vánoční dárek. A můžeme se potom vrhnout na průtah městem, kterým projíždělo druhé největší množství nákladních automobilů v Moravskoslezském kraji po Rudné. A město si vydechne. A my jsme se dočkali toho okamžiku, na který všichni čekali a je to opravdu velký den. A věřím, že to ocení zejména naši potomci, až se to město vrátí opravdu k normálnímu životu a bude dloužit městu a obchvat bude sloužit těm, kteří jedou z Polska do Rakouska nebo z Rakouska do Polska."

První etapa obchvatu se začala stavět v roce 2018, druhá o rok později. Celý obchvat je dlouhý 8,5 kilometru a přijde zhruba na čtyři miliardy korun.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: "Chápeme, že i ten poloviční profil může přinést dílčí problémy v zimním období, ale věřím, že ty komplikace by neměly být nějakého velkého rázu. Ty intenzity, které jsou zde plánovány, tak si nemyslíme, že by ten poloviční profil měl způsobovat jakékoliv komplikace a kolony. Naopak si myslím, že se velmi odlehčí Frýdku-Místku a jsem strašně rád, že se nám aspoň ten poloviční profil povedl zprovoznit ještě v roce 2022. Jak jsme v průběhu letošního roku po celou dobu slibovali."
Martin Kupka (ODS), ministr dopravy: "Zároveň ještě zmíním, že chystáme také zprovoznění v polovičním profilu i komunikace I/68 Třanovice – Nebory. Snažili jsme se o to, aby to proběhlo ještě před vánočními svátky, ale víte, že s ohledem na povětrnostní podmínky nebylo možné ty práce nezbytné dokončit. Ale hned, jak to klimatické podmínky umožní, tak bychom v polovičním profilu zprovoznili i silnici I/68 Třanovice – Nebory."

Frýdek-Místek teď bude ještě pracovat na opatřeních, která všechny, kteří nemusejí jet přes město, přimějí najet na obchvat.

Nahlásit chybu


K tématu

Obchvat Frýdku-Místku má být od pondělí otevřen bez omezení

20. července 2023 12:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Obchvat Frýdku-Místku se má v pondělí otevřít v plném profilu. Navíc by se mělo začít jezdit také bez omezení a plnou rychlostí. Svah u Starého Města, který dělal stavbařům potíže se zajistil speciální kotvící stěnou a jeho pohyb hlídají čidla.

Obchvat Frýdku-Místku sbírá dopravu z průtahu městem. ŘSD řeší i měření hlučnosti

20. listopadu 2023 16:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Obchvat Frýdku-Místku jednoznačně ulevil dopravě v centru. Aktuálně mohou lidé vnímat komplikace spojené s uzavírkami a omezeními kvůli některým opravám. Ředitelství silnic a dálnic aktuálně řeší také stížnosti na hluk z obchvatu. Měření pomůže zpracovat dodatečná protihluková opatření.

Podle ŘSD je podloží obchvatu Frýdku-Místku v pořádku

Frýdek-Místek reaguje na informaci o možném výskytu nebezpečných látek v podloží obchvatu Frýdku-Místku. Město nechalo prověřit skutečný stav u řady institucí a čeká také na informace z České inspekce životního prostředí.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Druhá etapa obchvatu Frýdku-Místku se otevírá, jde o nejlepší dárek pro řidiče i město
Vydáno 21. prosince 2022 12:19, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Čtvrtek večer, na tento čas bylo stanoveno zprůjezdnění druhé etapy obchvatu Frýdku-Místku. Lidé ve městě se tak dočkali milníku, na který už desítky let čekali. Obchvat bude v místě sesuvu půdy v polovičním profilu a kompletně se dodělá příští rok, ale městu to i tak výrazně odlehčí.

Významný milník v dopravě ve Frýdku-Místku je tady. Dálnice D48 a D56 se po letech čekání konečně propojují.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: "Tato stavba je symbolem problémů přípravy staveb v České republice. Legislativní problémy, které zde byly, byly obrovské. Neustále jsme byli u soudu, vraceli jsme se zpátky. I v průběhu této stavby bylo zrušeno stavební povolení, defacto po dvou a půl letech výstavby. To byla obrovská komplikace toho letošního roku. My jsme se od začátku letošního roku snažili veškerá ta zpoždění, včetně toho sesuvu eliminovat tak, abychom do konce roku byli schopni ten částečný profil zprovoznit."
Martin Kupka (ODS), ministr dopravy: "Po dohodě se zhotovitelem stavby bychom rádi už v tomto týdnu, zprovoznili poloviční profil obchvatu Frýdku-Místku. Což bude samo o sobě znamenat významnou úlevu pro město. A bude to znamenat samozřejmě další příslib zjednodušení podmínek pro všechny občany Frýdku-Místku do budoucna."
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: "Není to jednoduché. Dělá se tady opravdu prakticky nonstop, abychom to stihli. A ten termín, který jsme schopni nějakým způsobem slíbit, je čtvrtek tohoto týdne. To znamená ve čtvrtek ve večerních hodinách by se zde měla projet první vozidla. Stavba by posléze měla být dále realizována, jak v průběhu zimního období, tak těch jarních měsíců. A zprovozněna by měla být nejpozději 26. června roku 2023."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych poděkovat všem, protože tady zaznělo, že ta stavba měla spousty komplikací. Všem, kteří se opravdu zasloužili o to, že ta stavba je dotažena až do toho okamžiku a my můžeme společně dát občanům města ten nejlepší vánoční dárek. A můžeme se potom vrhnout na průtah městem, kterým projíždělo druhé největší množství nákladních automobilů v Moravskoslezském kraji po Rudné. A město si vydechne. A my jsme se dočkali toho okamžiku, na který všichni čekali a je to opravdu velký den. A věřím, že to ocení zejména naši potomci, až se to město vrátí opravdu k normálnímu životu a bude dloužit městu a obchvat bude sloužit těm, kteří jedou z Polska do Rakouska nebo z Rakouska do Polska."

První etapa obchvatu se začala stavět v roce 2018, druhá o rok později. Celý obchvat je dlouhý 8,5 kilometru a přijde zhruba na čtyři miliardy korun.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: "Chápeme, že i ten poloviční profil může přinést dílčí problémy v zimním období, ale věřím, že ty komplikace by neměly být nějakého velkého rázu. Ty intenzity, které jsou zde plánovány, tak si nemyslíme, že by ten poloviční profil měl způsobovat jakékoliv komplikace a kolony. Naopak si myslím, že se velmi odlehčí Frýdku-Místku a jsem strašně rád, že se nám aspoň ten poloviční profil povedl zprovoznit ještě v roce 2022. Jak jsme v průběhu letošního roku po celou dobu slibovali."
Martin Kupka (ODS), ministr dopravy: "Zároveň ještě zmíním, že chystáme také zprovoznění v polovičním profilu i komunikace I/68 Třanovice – Nebory. Snažili jsme se o to, aby to proběhlo ještě před vánočními svátky, ale víte, že s ohledem na povětrnostní podmínky nebylo možné ty práce nezbytné dokončit. Ale hned, jak to klimatické podmínky umožní, tak bychom v polovičním profilu zprovoznili i silnici I/68 Třanovice – Nebory."

Frýdek-Místek teď bude ještě pracovat na opatřeních, která všechny, kteří nemusejí jet přes město, přimějí najet na obchvat.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000034947/druha-etapa-obchvatu-frydkumistku-se-otevira-jde-o-nejlepsi-darek-pro-ridice-i-mesto