Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé i porota ve Frýdku-Místku vybírali nejlepší vánočky

Ve Frýdku-Místku se hledaly ty nejlepší vánočky. Do vánoční soutěže se přihlásili profesionální i amatérští pekaři a hodnocení měla na starost odborná porota i veřejnost. Všichni se nakonec jednohlasně shodli na tom, čí vánočky, byly ty nejlepší.

Devět vánoček se sešlo na magistrátu ve Frýdku-Místku. Do druhého ročníku soutěže se přihlásili 4 profesionální pekaři a 5 amatérů. Hodnotili je tři členové odborné poroty a 268 lidí přímo na adventních trzích.

Petr Krpec, vedoucí odborného výcviku na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb F-M: "V prvé řadě se zaměřujeme na vzhled. Je to jeden z hodnotících kritérií. Jak je to pletené, jaký je tvar po upečení. Jestli je popraskaný, to je takový první vjem, který hodnotíme. A potom, když vánočku vezmeme, tak v podstatě přivoníme, zhodnotíme chuť."
Jarmila Krpcová, učitelka odborného výcviku na ŠŠ gastronomie, oděvnictví a služeb F-M: "Určitě na vzhled té vánočky. Jestli je pěkně do výšky. Jestli není popraskaná. Jestli není rozteklá, jestli není volná hodně. A samozřejmě chuť, některé vánočky pěkně voní."
Petr Krpec, vedoucí odborného výcviku na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb F-M: "Co se týká chuti, tak někdo přidá nějaké koření a tím tu vánočku buď zhodnotí, že jí něco přidá anebo naopak. V podstatě přebije tu základní chuť."

Podle odborníků je základem hlavně příprava dobrého kynutého těsta.

Jarmila Krpcová, učitelka odborného výcviku na ŠŠ gastronomie, oděvnictví a služeb F-M: "Když není dobré, tak se trhá, špatně se z toho plete a potom může být někdy ta vánočka už roztrhaná ještě než se dostane do trouby. Protože potom to kynutí v té troubě taky udělá s tou vánočkou svoje."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rozhodně jsem chtěl poděkovat všem účastníkům, kteří dodali své vánočky. Velice si vážíme toho, že se zapojují místní školy, podniky a soukromé osoby do těchto soutěží, protože to naplňuje náš program. A je pro nás velice potěšující, že můžeme dneska hodnotit vánočky. Hodnotili jsme hlavně teda vzhled, chuť a vůni. Přičemž každá vánočka byla trošku jinačí, což je právě na Vánocích nejhezčí."

Odborná porota i veřejnost se nakonec shodla, že nejlepší profesionální vánočka byla z Penzionu pro seniory, která se stala zároveň absolutním vítězem soutěže. (7.) A stejně tak se porota i lidé shodli, že nejlepší domácí vánočkou, v kategorii amatér, byla ta od Žanety Žiškové. (2.) Paní Žišková přitom vyhrála už první ročník soutěže v roce 2019.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy